Килан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Килан
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКилан
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно128
 • Густина9,1/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Килан — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.Координати: 40°42′N 4°58′W / 40.700° СГШ; 4.967° ЗГД / 40.700; -4.967