Прејди на содржината

КикоРики

Од Википедија — слободната енциклопедија
КикоРики
Жанрдрама, комедија, сатира, семеен филм
Сценарио наАлексеј Лебедев
Светлана Мардаголимова
Дмитриј Јаковенко
Режирана одДенис Чернов
Константин Бирјуков
други
Гласови на(Види статија)
Композитор(и)Марина Ланда
Сергеј Васиљев
Земја на потеклоРусија
Првичен јазикРуски
Бр. на сезони4
Бр. на епизоди406
Производство
Извршен продуцент(и)Јулија Николаева
Продуцент(и)Илја Попов
Александар Герасимов
Вјачеслав Мајасов
Времетраење6 минути (сезони 1–2, 4)
11 минути (сезона 3)
Продукциска куќаГрупата Рики
Студио за анимација во Петербург
Прикажување
Првична мрежаSTS
Русија 1
КиноПоиск
Хронологија
Слични програмиБебеРики
Надворешни врски
Мрежна страницаsmeshariki.ru

КикоРики,[1] познато во САД како ГоГоРики или БалунТунс, оригиналното руско име: Smeshariki (руски: Смешарики), е руска анимирана телевизиска серија составена од 307 епизоди од по 6 минути и 30 секунди (и 11 минути), наменета за деца од 3 до 8 години.[2] Оваа серија користи и флеш анимација и компјутерска анимација (најчесто).

Првата епизода била премиерно прикажана во Русија на 22 декември 2003 година. КикоРики се стилизирани заоблени животни. Руското име, Смешарики, е портманто на зборовите смешные, „смешни“ и шарики, „мали топчиња“. Серијата обработува сложени теми и специфични културни референци. Се емитува во 60 земји, преведена е на 15 јазици и има секојдневна публика од 50 милиони луѓе. Бројот на гледаност во Кина ја надминува гледаноста во Русија.[3] Од 2020 година, епизодите денес се достапни на КиноПоиск во Русија.

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Правата за дистрибуција на англиски јазик на серијата ги добил 4КидсЕнтертејнмент од светскиот дистрибутер Фан Геим Медиа, Минхен[4] и почнала да се емитува како дел од програмскиот блок ЦВ4Кидс на ЦВ на 13 септември 2008 година, под името ГоГоРики.[5] ГоГоРики ја започнала својата втора сезона во САД на 22 август 2009 година. Фан Геим Медиа продуцирала и европска верзија, која почнала да се емитува на КИ КА на 8 декември 2008 година.[6][7] Од февруари 2017 година, сите права на Кикорики и ПинКод надвор од териториите на ЗНД, вклучувајќи ги и епизодите на Кикорики на сите јазици освен руски, се во сопственост на новоформираната компанија Фан Унион со седиште во Хонгконг.[8]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Играчки извезени со кука за новата година, кои ги прикажуваат ликовите од Кикорики
 • Краш (руски: Крош), Погорики[9] и Џампи, зајак со небесно сина боја и главниот протагонист на Кикорики кој сака да започне нови авантури. Краш има розов нос, сини веѓи, предни заби и посветло сина опашка на задниот дел. Роден е на 29 декември.[10] Глас: Антон Виноградов (руски) / Ден Грин во синхронизацијата 4Кидс, Петер Линз во филмовите, Били Боб Томпсон во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Чико (руски: Ёжик), Чикорики[11] и Џоши, машки магента боја еж кој е најдобар пријател на Краш и е срамежлив и претпазлив. Неговата коса е темно виолетова и шилеста и носи виолетови очила. Чико има и виолетово-црвен нос и веѓи. Тој е роден на 14 февруари.[12] Додека Краш е мускулест, Чико е мозокот во групата. Глас: Владимир Постников (руски) / Џејсон Грифит во синхронизацијата 4Кидс, Марк Томпсон во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Роса (руски: Нюша), Росарики[13] и Пинки, женско прасе со светло розова боја која е опишана како моден трендсетер поради нејзиниот пол. Роза има црвена коса со бел цвет од цреша на неа, розова муцка во форма на каранфил, розови образи во облик на срце и црвени очни капаци. Таа, исто така, има раце и нозе на рабовите на рацете и нозете кои се розови. Таа е родена на 13 јули.[10] Глас: Светлана Писмиченко (руски) / Кетер Доноху во синхронизацијата 4Кидс Алисон Леи Росенфелд во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Пин (руски: Пин), Оторики,[14] машки црно-бело пингвин со германско потекло, кој е самоук пронаоѓач. Пин носи кафена пилотска капа со бордо очила закачени напред, а стапалата и клун му се црвени. Роден е на 9 август.[10] Глас: Михаил Черњак (руски) / Брајан Фенкарт во синхронизацијата 4Кидс, Мајк Полок во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Бери (руски: Копатыч), Боборики[15] и Бери, машка портокалова мечка со јужен акцент кој живее како земјоделец. Бери е и пчелар и музичар на хармоника. Бери носи жолта фармерска капа со заоблени рабови и има кафеав нос, кружни кружни образи под очите, црни веѓи и беж опашка на задниот дел. Тој, исто така, повремено пие многу мед, што не е добро за него, бидејќи го разболува. Роден е на 8 октомври. Глас: Михаил Черњак (руски) / Дејвид Вилс во синхронизацијата 4Кидс Мајк Полок во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Олга (руски: Совунья), Олгарики,[16] женски виолетов був која често помага со нејзините корисни совети и мудрости.[10] Таа се однесува како грижлива баба. Олга, исто така, е потемно виолетова како што се гледа на горниот дел од главата и има шишки на ушите и портокалов клун. Олга носи црвено-виолетова и портокалова шапка со надуена топка на врвот и има потемни виолетови стапала со три прсти. Таа е и докторка на тркалезната земја. Родена е на 15 септември. Глас: Сергеј Мардар (руски) / Бела Хадсон во синхронизацијата 4Кидс, Сондра Џејмс во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Доко (руски: Лосяш), Докорики[17] и ЕлДок, мажјак со златно-жолта боја лос кој е ексцентричен и паметен научник. Зборува и со британски акцент. Доко има портокалов нос, а неговите рогови и веѓи се сепија-кафеави. Роден е на 25 мај. Глас: Михаил Черњак (руски) / Дејвид Вилс во синхронизацијата 4Кидс, Х. Д. Квин во синхронизацијата ФАН Унион (англиски)
 • Вали (руски: Бараш), Валирики[18] и Флаф, мажјак со боја на лаванда домашна овца. Вали пишува поезија и има невозвратена љубов кон Роза. Вали има виолетови веѓи, рогови, нос кој личи на овен и потемни виолетови стапала како копита на горниот дел од рацете и стапалата. Роден е на 29 април.[10] Глас: Вадим Бочанов (руски) / Вејн Грејсон (англиски)
 • Карлин (руски: Кар-Карыч), Бигорики[19] и БигБиг, мажјак со темно сина боја врана кој е пријател на Олга. Карлин е пензиониран патник со аристократски манири. Тој свири пијано и ужива во својот живот како уметник. Карлин носи морнарско-сина машна. Клунот му е жолт, а очните капаци и стапалата се розови. Карлин има и опашка на задниот дел. Роден е на 3 март.[10] Глас: Сергеј Мардар (руски) / Мајк Полок (англиски)

Креатори[уреди | уреди извор]

Серијата Кикорики била создадена како дел од културно-едукативниот проект „Свет без насилство“ во склоп на руската федерална програма „Формирање бедеми на толеранција и спречување на екстремизмот во руското општество“. Направено е со помош на Министерството за култура на Руската Федерација и со помош на компанијата „Мастер-Филм“ во студиото за компјутерска анимација „Петербург“, кое било создадено во март во 2000 година специјално за Смешарики.

 • Главен режисер: Денис Чернов
 • Други режисери: Илја Максимов, Чангир Сулејманов, Олег Мусин, Алексеј Минченок, Наталија Мирзојан, Константин Бирјуков, Алексеј Горбунов, Михаил Мешанинов, Андреј Колпин, Артур Толстобров, Сергеј Гордеев, Ана Борисова, Александра Аверјанова, Александра Јандрос. (под псевдонимот „Дмитриј Шум“), Светлана Мардаголимова, Марина Мошкова, Полина Степанова, Роман Соколов, Галина Воропај, Дарија Мелникова, Инга Коржњова, Екатерина Штурмак, Андреј Бахурин, Јуриј Кутјумов, Елизавета Перепиолкина
 • Главни композитори на музика и песни: Сергеј Василев и Марина Ланда (освен епизодите 24 и 25)
 • Други композитори: Алексеј Јаковел (11), Сергеј Кисељов (24-25, 27), Евгенија Зарицкаја (27)
 • Оператори на звук: Игор Јаковел (секоја епизода освен 108), Евгениј Јаковел (40-55), Денис Душин (почнувајќи од епизодата 56, освен 116)
 • Уметнички претпоставен: Анатолиј Прохоров, Сергеј Васиљев (почнувајќи од 272)
 • Генерален продуцент: Илја Попов
 • Копродуценти: Александар Герасимов, Вјачеслав Мајасов
 • Водечки режисер: Денис Чернов
 • Аниматори: Сергеј Љуценко, Сергеј Смирнов, Ирина Колесникова
 • Водечки писател: Алексеј Лебедев, Светлана Мардаголимова, Дмитри Јаковенко
 • Други сценаристи: Анастасија Азеева, Герман Молчанов, Оксана Тарабанова, Игор Шевчук, Марија Кулиџанова, Ана Палкина, Татјана Белова, Вадим Бочанов, Фјодор Шилов, Наталија Песочинскаја, Јордан Кефалиди
 • Уметнички директор: Салават Шајхинуров
Премиера на Кикорики во Москва и хуманитарна кутија со статуа на Краш

Филмови[уреди | уреди извор]

На 24 јануари 2007 година, било објавено дека треба да се сними игран филм Смшарики / Кикорики од Санктпетербуршката компанија „Мармелад-медиа“ (која е сопственик на брендот) кој бил објавен во декември 2011 година. Овој филм бил снимен во 3D CGI, за разлика од анимираната серија 2D Флеш. Почетен буџет од 1 милион долари бил даден за да се произведе „тест филм“ кој се прикажал на меѓународните партнери. Според генералниот директор на Мармелад-медиа, Илја Попов, конечниот буџет зависел од голем број фактори, како на пример дали ќе се продава на меѓународно ниво (во тој случај буџетот би изнесувал до 15 милиони долари) или би бил ограничен во Русија (во тој случај ќе чини околу 3-4 милиони долари). Попов сметал дека трошењето над околу 5 милиони долари е непрофитабилно (најдобриот руски анимиран филм досега, Илја Муромец и Славејот арамија, чинел 2,5 милиони долари и заработил нешто помалку од 10 милиони долари;[20] бидејќи околу половина од профитот обично одел на дистрибутерите, ако чинел над 5 милиони долари немал да биде профитабилен). Филмот бил издаден во декември 2011 година, но добил ограничено прикажување во ОК на почетокот на 2012 година. Филмот се сметал за добро осмислен приквел, неговиот заплет ги објаснуваат настаните кои на прво место ги споиле деветте животински ликови.

Два други филма со наслови Кикорики: Легендата за златниот змеј и Кикорики: Дежа Ву биле објавени на 17 март 2016 година и на 26 април 2018.

Спинофи на Кикорики[уреди | уреди извор]

АБЦ на безбедноста (2006–2012)[уреди | уреди извор]

„АБЦ на безбедноста на Кикорики“ (руски: Азбука безопасности Смешариков) е серија на наставни и едукативни кратки цртани филмови. Биле издадени вкупно 73 епизоди, во траење од или една минута и триесет секунди, или конвенционалните шест минути и триесет секунди. Секоја епизода била составен дел од неколку категории: безбедност во сообраќајот, Основи на безбедност и живот, здравје, морал, вештини за читање, детски права итн.

По долга пауза, во август 2017 година, дебитирала нова категорија епизоди, насловена како „АБЦ на Интернет“, каде ликовите се учат да работат на Интернет.[21]

Нови авантури[уреди | уреди извор]

„КикоРики: Нови авантури“ (руски: Смешарики. Новые приключения) е серија 3Д CGI кратки видеа со оригинални ликови, дизајнирани како продолжение на оригиналните 2Д кратки видеа, како и третата сезона од серијата.[22] Се емитувала од 27 октомври 2012 година до 28 декември 2013 година, составен од 57 епизоди. Оваа серија била закажана за 11 ноември 2011 година,[22] но вистинската премиера на „Канал еден“ била одржана на 27 октомври 2012 година.

Спорт[уреди | уреди извор]

Ова е продолжение на „Кикорики. Нови авантури“ кој користи и 3Д CG графика. Премиерата датира од 1 септември 2017 година, а се одржала на официјалниот YouTube канал на оваа анимирана серија.

Пин код[уреди | уреди извор]

„Пин-код“ (руски: Пин-код) е едукативен спиноф дизајниран да развие интерес за измислување, програмирање и наука кај деца од 4 до 14 години. Првично, тоа требало да биде направено во флеш -анимација (како што е пилот епизодата „Ракета за бегство“), но подоцна оваа идеја била сменета и наместо тоа започнало производството во 3D компјутерска анимација.[23] Емисијата се емитува на Канал еден во недела во 8:45 часот по московско време.[24] Од 18 јануари 2015 година до 7 февруари 2016 година се емитувала новата сезона на серијата под наслов „Скок кон иднината“.

Во првата сезона, ликовите патуваат до Умфлиер (подоцна преименуван во Сфера-млаз), брод измислен од Пин и кој може да патува низ воздухот, под вода, под земја, па дури патува и во вселената. Авантурите на хероите се придружени со приказни на Доко и Пин за светот околу нив. Секоја епизода од сезоната, со поднаслов „Нобелова сезона“, завршува со информации за добитниците на Нобеловите награди (раскажана од Андреј Левин).

Заплетот на втората сезона „Скок во иднината“ се врти околу патувањето низ времето, во кое ликовите се испраќаат користејќи го уникатниот изум „Сфероскоп-3000“ ( руски: Шароскоп-3000), способен да одговори на какви било научни прашања. Пин смета дека е невозможно да се мешаат во отворањето на иднината, а Доко, напротив, е опседнат со идејата да знае сè. Сега сите Кикорики се навикнати на Сфероскопот и учат за пронајдоците на иднината. 1 септември 2017 година ја одбележала премиерата на новата, трета сезона на „Пин-Код“.

БебеРики[уреди | уреди извор]

Ова е предучилишна верзија на оваа серија и е создадена со истата компанија, именувана БебеРики.[25]

Панда и Краш[уреди | уреди извор]

Во мај 2019 година, во Пекинг, како дел од разговорите меѓу азиските цивилизации, руските и кинеските аниматори склучиле два договори за соработка, од кои едниот вклучил заедничко создавање на цртаниот филм со наслов Панда и Краш (руски: Панда и Крош). Кинеската страна на овој проект ќе биде претставена од одделот за анимација на Централната телевизиска агенција на Кина.[26]

Нова сезона[уреди | уреди извор]

По 8 години пауза, серијата била обновена за 4-та сезона, која служела како продолжение на оригиналната 2D анимирана серија; тој е спонзориран од Јандекс и новите 52 епизоди ќе бидат достапни исклучиво на услугата за стриминг Кинопоиск ХД.[27]

Стока[уреди | уреди извор]

Налепници со знаци на банани кои прикажуваат лик Кикорики како држи излупена банана се користени од руската компанија Навкус (Навкус), а налепницата со банана што го промовира шоуто има наслов „Poprobuy Mul'tik Na Vkus“ („Вкуси го цртаниот филм“).[28]

Видео игра[уреди | уреди извор]

Клубски пингвин сличен на видео игра базирана на серијата била објавена и насловена како Шарарам.[29] Англиската верзија на играта била објавена под наслов РолиПолиЛенд.

Исто така види[уреди | уреди извор]

 • Тимбукту, животни од Роџер Харгривс, креаторот на Мр. Мен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. de Wit, Alex (September 4, 2020). „Anatoly Prokhorov, 'Kikoriki' Creator And Pioneer Of Russian Independent Animation, Dies At 72“. Посетено на April 20, 2021.
 2. Crump, William D. (2019). Happy Holidays—Animated! A Worldwide Encyclopedia of Christmas, Hanukkah, Kwanzaa and New Year's Cartoons on Television and Film. McFarland & Co. стр. 212. ISBN 9781476672939.
 3. Мостовщиков, Егор. (2014-04-15). Смешарики по-пекински. Как Крош, Нюша и Кар-Карыч завоёвывают Поднебесную (руски). Русский репортёр. Архивирано од изворникот на 2019-04-16. Посетено на April 29, 2019.
 4. „GoGoRiki confirmed for fall 2008“. Архивирано од изворникот на 2009-01-23. Посетено на 2008-08-11.
 5. „4Kids announces fall 2008 Lineups for Fox and The CW“. Архивирано од изворникот на January 4, 2009. Посетено на 2008-09-05.
 6. Fun Game Media: News.
 7. KI.
 8. „Riki Group Announces Strategic Asian Partnership“. AWN. 2017-02-13.
 9. „Gogoriki: GogoWiki: Pogoriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 „The Riki Group - Licensing“. www.riki-group.com. Архивирано од изворникот на 5 May 2017. Посетено на 5 May 2017.
 11. „Gogoriki: GogoWiki: Chikoriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 12. „The Riki Group - Licensing“. www.riki-group.com. Архивирано од изворникот на 5 May 2017. Посетено на 5 May 2017.
 13. „Gogoriki: GogoWiki: Rosariki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 14. „Gogoriki: GogoWiki: Ottoriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 15. „Gogoriki: GogoWiki: Boboriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 16. „Gogoriki: GogoWiki: Olgariki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 17. „Gogoriki: GogoWiki: Docoriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 18. „Gogoriki: GogoWiki: Wolliriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 19. „Gogoriki: GogoWiki: Bigoriki Video Episode“. 4Kids TV. 14 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 5 May 2017.
 20. „Ilya Muromets and Nightingale the Robber profile at Kinoafisha.ru“ (руски). Архивирано од изворникот на 2013-10-28. Посетено на November 20, 2008.
 21. „Kikoriki will teach children the "ABCs of the Internet". Tlum HD. August 30, 2017. (discover). Посетено на October 2, 2017.
 22. 22,0 22,1 will go to the 3D dimension
 23. "Kikoriki" launched a new brand - animated series "Pin-code" (Russian)
 24. Kikoriki.
 25. Hobson, Jane. „FUN Union expands Riki brand in UK, North America“. Посетено на 2019-03-21.
 26. „Мультипликаторы РФ и КНР заключили в Пекине два соглашения о сотрудничестве“. yandex.ru (руски). May 15, 2019. Посетено на July 27, 2019.
 27. „Новый сезон "Смешариков" выйдет на КиноПоиск HD 18 мая“. kinopoisk.ru (руски). May 18, 2020. Посетено на May 27, 2020.
 28. „Habkyc | Catalog of Banana Stickers“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-01-06.
 29. „Official Website“ (руски). Посетено на July 27, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]