Кики Мусампа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија Кики Мусампа
KikiMusampa.jpg
Лични податоци
Полно име Кизито Мусампа
Роден на 20 јули 1977 (1977-07-20) (43 г.)
Роден во Киншаса, Заир
Висина 1.78 м (5 ст 10 ин)
Играчки податоци
Позиција среден ред, напаѓач
Младинска кариера
1990–1994 Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994-1997 Ајакс Ајакс 42 (6)
1997-1999 Бордо Бордо 33 (5)
1999-2003 Малага Малага 96 (22)
2003-2006 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 34 (2)
2005-2006Манчестер Сити Манчестер Сити 41 (3)
2006-2007 Трабзонспор Трабзонспор 14 (0)
2007-2008 Аз Алкмар Аз Алкмар 5 (0)
2008 ФК Сеул ФК Сеул 3 (0)
2009 Вилем II Вилем II 6 (0)
Репрезентација
1992 Холандија Холандија 17 3 (1)
1993–1994 Холандија Холандија 18 4 (1)
1994–1995 Холандија Холандија 19 11 (7)
1996–2000 Холандија Холандија 21 25 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19
03, 12 March 2009 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:11, 8 November 2013 (UTC)

Кизито "Кики" Мусампа (роден на 20 јули 1977 во Киншаса, Заир, сега Демократска Република Конго) — поранешен фудбалер роден во Конго, кој настапувал за фудбалската репрезентација на Холандија.

Кариерата на Мусампа била патувачка, но тој имал одлилни игри во тимовите на Ајакс, Бордо, Малага, Атлетико Мадрид и Манчестер Сити. Исто така тој имал забележано 28 настапи во младинските категории на Холандија, најмногу во репрезентацијата под 20 и под 21 година.

Наводи[уреди | уреди извор]