Кизилординска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кизилорда (област))
Прејди на: содржини, барај
Кизилординска област
Қызылорда облысы
Кызылординская область
—  Област  —
Реката Сир Дарја во Кизилорда

Грб
Кизилординската област во Казахстан
Координати: 45°00′ СГШ 64°00′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Админ. центар Кизилорда
Управа
 • Управник Мукатар Кул-Мухамед
Површина
 • Вкупна 226.000 км2
Население (2006-09-01)
 • Вкупно 596.000 жит.
Час. појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 120000
Повикувачки број +7 (724)
ISO 3166 KZ-KZY
Рег. табл. N
Области 7
Градови 2
Паланки 6
Села
Портал http://www.kyzylorda.kz/

Кизилординслка област (казашки: Қызылорда облысы; руски: Кызылординская область) — една од 14 области во Казахстан. Главен град е Кизилорда со население од 157.400 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 7 окрузи:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]