Киево-печерски гробишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киево-печерски гробишта
Кладовище на Дальніх печерах
Податотека:Кладовище на Дальніх печерах 2011.jpg
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киево-печерските гробишта (украински: Кладовище на Дальніх печерах) се наоѓа во Киево-печерската лавра, во Киев, Украина.

Гробиштата се наоѓаат на т.н. Далечни пештери, во близина на црквата Рождество на Пресвета Богородица веднаш до пештерските ѕидини.

Овде главно се наоѓаат гробови на монасите.