Кивор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кивор во црквата Нотр Дам де Белак.

Кивор, кивур или кивот[1]ковчег во кој се чуваат моштите на светците. Киворите можат да бидат со различни облици и големини. Тие може да содржат цели, мошти што не се распаѓаат или свети честички.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Наведениве зборови во ДРМЈ и ОДРМЈ имаат други значења

Надворешни врски[уреди | уреди извор]