Кејт Марвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кејт Марвел
Kate Marvel.jpg
Полињаклиматологија

климатски модел

научна комуникација
УстановиУниверзитет Колумбија, Институт за вселенски студии „Годард“, Национална лабораторија „Лоренс Ливермор“, Институт за наука „Карнеги“
ОбразованиеБеркли (BA)
Тринити колеџ (Кембриџ) (PhD)
Страница
marvelclimate.com

Кејт Марвел (англиски: Kate Marvel) — климатски научник и научен писател од Њујорк. Таа е вонреден истражувачки научник во Институтот за вселенски студии „Годард“ на НАСА[1] и Одделот за применета физика и математика при Колумбија инженеринг и редовно пишува за Scientific American во нејзината колумна „Жешка планета“.[2]

Образование и рана кариера[уреди | уреди извор]

Марвел присуствувала на Универзитетот во Калифорнија во Беркли, каде што доби диплома за уметност по физика и астрономија во 2003 година. Докторирала во 2008 година по теоретска физика на Универзитетот во Кембриџ како стипендист на Гејтс и член на колеџот Тринити . По докторатот, таа својот фокус го пренасочува кон науката за климата и енергијата како постдокторски научен соработник во Центарот за меѓународна безбедност и соработка на Универзитетот Стенфорд и во Карнеги институцијата за наука во Одделот за глобална екологија . [3] [4] Таа ја продолжува таа траекторија како постдокторски соработник во Националната лабораторија Лоренс Ливермор пред да се приклучи на истражувачкиот факултет во Институтот за вселенски студии на НАСА Годард и Универзитетот Колумбија . [5] [6]

Истражување[уреди | уреди извор]

Тековното истражување на Марвел се фокусира на климатско моделирање за подобро да предвиди колку ќе се зголеми температурата на Земјата во иднина. [7] [8] [9] Оваа работа ја наведе Марвел да ги истражи ефектите на облачното покривање врз моделирањето на зголемените температури, што се покажа како важна променлива во климатските модели. [10] [11] Облаците можат да играат двострана улога во ублажувањето или засилувањето на стапката на глобалното затоплување. Од една страна, облаците ја рефлектираат сончевата енергија назад во вселената, служејќи за ладење на планетата; од друга, облаците можат да ја заробат топлината на планетата и да зрачат назад на површината на Земјата. Додека компјутерските модели имаат потешкотии да симулираат променливи модели на облачно покривање, подобрените сателитски податоци може да почнат да ги пополнуваат празнините. [12] [13]

Марвел, исто така, ги документираше променливите модели на влага во почвата од примероците земени низ целиот свет, комбинирајќи ги со компјутерски модели и архиви на прстени на дрвја, за да ги моделира ефектите од производството на стакленички гасови врз моделите на глобалната суша . [14] [15] [16] Во оваа студија, која беше објавена во списанието <i id="mwRw">Nature</i> во мај 2019 година, Марвел и нејзините колеги успеаја да го разликуваат придонесот на луѓето од ефектите на природните варијации на времето и климата . [17] Тие открија три различни фази на суша во податоците: јасен човечки отпечаток на нивоата на суша во првата половина на 20 век, проследено со намалување на сушата од 1950 до 1975 година, проследено со конечен пораст на нивото на суша во 1980-тите и понатаму. Намалувањето на сушата во средината на векот е во корелација со порастот на емисиите на аеросоли, кои придонесуваат за зголемување на нивото на смог што можеби ја рефлектирало и ја блокирало сончевата светлина да стигне до Земјата, менувајќи ги моделите на затоплување. Последователниот пораст на сушата беше во корелација со намалувањето на глобалното загадување на воздухот, што се случи во 1970-тите и 1980-тите поради усвојувањето на законодавството како што е Законот за чист воздух на Соединетите држави, што сугерира дека загадувањето со аеросоли може да има умерено влијание врз сушата. [15]

Марвел, исто така, ги проучува практичните ограничувања во обновливите извори на енергија како постдокторски стипендист во Институтот за наука Карнеги . [4] [18] На конференцијата ТЕД во 2017 година, по говорот на компјутерскиот теоретичар Дени Хилис кој предлага геоинженерски стратегии за ублажување на глобалното затоплување, Марвел беше донесена на сцената за да сподели зошто таа верува дека геоинженерството може да предизвика повеќе штета отколку добро на долг рок. [19]

Јавен ангажман[уреди | уреди извор]

Марвел е научен комуникаторка чии напори се фокусираат на комуникација за влијанијата на климатските промени. Таа беше гостинка во популарни научни емисии како StarTalk и BRIC Arts Media TV, зборувајќи за нејзината експертиза во климатските промени и потребата да се дејствува на климата. [20] [21] Таа, исто така, зборуваше за нејзиниот пат да стане научник за серијата за раскажување приказни инспирирана од науката, The Story Collider . [22] Марвел, исто така, се појави на главната сцена на ТЕД, држејќи говор на конференцијата ТЕД во 2017 година за ефектот на облаците со две острици врз глобалното затоплување. [23]

Пишувањата на Марвел се прикажани во On Being и <i id="mwcA">Nautilus</i> . Таа е редовен соработник на Scientific American со нејзината колумна „Жешка планета“. [24] [25] [26] Колумната лансирана во јуни 2018 година и се фокусира на климатските промени, покривајќи ја науката зад глобалното затоплување, политиките и човечките напори во застапувањето. Марвел придонесе за „ Сè што можеме да заштедиме“, [27] збирка есеи напишана од жени вклучени во климатското движење . [28] [29]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „NASA GISS: Katherine D. Marvel“. www.giss.nasa.gov. Посетено на 2020-12-15.
 2. „Kate Marvel - Google Scholar Citations“. scholar.google.com. Посетено на 2018-07-03.
 3. „FSI | CISAC - Katherine D. Marvel“. cisac.fsi.stanford.edu (англиски). Посетено на 2018-06-28.
 4. 4,0 4,1 Marvel, Kate; Kravitz, Ben; Caldeira, Ken (February 2013). „Geophysical limits to global wind power“. Nature Climate Change. 3 (2): 118–121. Bibcode:2013NatCC...3..118M. doi:10.1038/nclimate1683. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „nature_nclimate1683“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „LLNL scientists find precipitation, global warming link“. Lawrence Livermore National Laboratory (англиски). 2013-11-11. Посетено на 2018-06-30.
 6. „Scientist Kate Marvel Provides Some Answers on Climate Change and Sustainability“. Columbia News (англиски). 2017-11-13. Посетено на 2018-06-28.
 7. Marvel, Kate; Pincus, Robert; Schmidt, Gavin A.; Miller, Ron L. (2018). „Internal Variability and Disequilibrium Confound Estimates of Climate Sensitivity From Observations“. Geophysical Research Letters. 45 (3): 1595–1601. Bibcode:2018GeoRL..45.1595M. doi:10.1002/2017gl076468. OSTI 1537310.
 8. Caldwell, Peter M.; Zelinka, Mark D.; Taylor, Karl E.; Marvel, Kate (15 January 2016). „Quantifying the Sources of Intermodel Spread in Equilibrium Climate Sensitivity“. Journal of Climate. 29 (2): 513–524. Bibcode:2016JCli...29..513C. doi:10.1175/jcli-d-15-0352.1.
 9. Schmidt, Gavin A.; Severinghaus, Jeff; Abe-Ouchi, Ayako; Alley, Richard B.; Broecker, Wallace; Brook, Ed; Etheridge, David; Kawamura, Kenji; Keeling, Ralph F. (July 2017). „Overestimate of committed warming“. Nature. 547 (7662): E16–E17. Bibcode:2017Natur.547E..16S. doi:10.1038/nature22803. PMC 5885753. PMID 28703191.
 10. „Silver linings: the climate scientist who records cloud behaviour“. the Guardian (англиски). 2017-08-18. Посетено на 2018-06-30.
 11. Marvel, Kate; Zelinka, Mark; Klein, Stephen A.; Bonfils, Céline; Caldwell, Peter; Doutriaux, Charles; Santer, Benjamin D.; Taylor, Karl E. (15 June 2015). „External Influences on Modeled and Observed Cloud Trends“. Journal of Climate. 28 (12): 4820–4840. Bibcode:2015JCli...28.4820M. doi:10.1175/jcli-d-14-00734.1.
 12. Marvel, Kate (14 November 2017). „The Cloud Conundrum“. Scientific American. 317 (6): 72–77. Bibcode:2017SciAm.317f..72M. doi:10.1038/scientificamerican1217-72. PMID 29145378.
 13. „The Effect of Clouds on Climate: A Key Mystery for Researchers - Yale E360“. e360.yale.edu (англиски). Посетено на 2018-06-30.
 14. Schwartz, John (1 May 2019). „In a Warming World, Evidence of a Human 'Fingerprint' on Drought (Published 2019)“. The New York Times.
 15. 15,0 15,1 Temple, James. „Cleaning up the air we breathe might actually be making droughts worse“. MIT Technology Review (англиски). Посетено на 2019-10-17.
 16. „Climate change has influenced global drought risk for 'more than a century'. Carbon Brief (англиски). 2019-05-01. Посетено на 2019-10-17.
 17. Marvel, Kate; Cook, Benjamin I.; Bonfils, Céline J. W.; Durack, Paul J.; Smerdon, Jason E.; Williams, A. Park (May 2019). „Twentieth-century hydroclimate changes consistent with human influence“. Nature. 569 (7754): 59–65. Bibcode:2019Natur.569...59M. doi:10.1038/s41586-019-1149-8. OSTI 1593565. PMID 31043729.
 18. Marvel, K.; Agvaanluvsan, U. (December 2010). „Random matrix theory models of electric grid topology“. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. 389 (24): 5838–5851. Bibcode:2010PhyA..389.5838M. doi:10.1016/j.physa.2010.08.009.
 19. 'You terrify me': TED speakers duke it out over a plan to release massive amounts of chalk into the atmosphere“. Business Insider. Посетено на 2018-06-30.
 20. „SEASON PREMIERE: Our Changing Climate, with Bill Nye - StarTalk All-Stars“. StarTalk Radio Show by Neil deGrasse Tyson (англиски). Посетено на 2018-06-28.
 21. BRIC TV (2018-05-03), Climate Change is Real With Dr. Kate Marvel and the Brooklyn Bridal Business | 112BK, Посетено на 2018-06-30
 22. „Origin Stories: Stories about paths to becoming a scientist“. The Story Collider (англиски). Посетено на 2018-06-30.
 23. Marvel, Kate, Can clouds buy us more time to solve climate change? (англиски), Посетено на 2018-06-30
 24. „We Need Courage, Not Hope, To Face Climate Change“. The On Being Project (англиски). Посетено на 2018-06-30.
 25. Marvel, Kate. „The Parallel Universes of a Woman in Science“. Nautilus.
 26. Marvel, Kate. „Welcome to Scientific American 's New Climate Science Column“. Scientific American Blog Network (англиски). Посетено на 2018-06-28.
 27. „Contributors“. All We Can Save (англиски). Посетено на 2020-12-15.
 28. Toronto, University of; Twitter, Twitter. 'All We Can Save: Truth, Courage, and Solutions for the Climate Crisis' (Book Review)“. Treehugger (англиски). Посетено на 2020-12-15.
 29. Goodell, Jeff (2020-09-22). „A Conversation With Climate Scientist Kate Marvel“. Rolling Stone (англиски). Посетено на 2020-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]