Кејт Џонс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кетрин Елизабет Џонс (родена 1972 година) е британска научничка за биоразновидност, со посебен интерес за лилјаците. Таа е професор по екологија и биоразновидност и директор на истражувачката група за биоразновидност, на Универзитетскиот колеџ во Лондон.[1] Таа била претседател на Трастот за зачувување на лилјаците.[2][3]

Образование[уреди | уреди извор]

Џонс дипломирала зоологија на Универзитетот во Лидс во 1993 година и докторирала на Универзитетот во Сари во 1998 година.[1]

Истражување[уреди | уреди извор]

Џонс е заинтересирана да разбере како биоразновидност се одржува и се зачувува на глобално ниво.[4] Таа ја освоила наградата „Филип Леверхулм“ во зоологија во 2008 година (се дава на „извонредни млади научници… чии идни придонеси се очекува да бидат високи“) и имала голем број на научни советодавни позиции во национални и меѓународни добротворни организации за зачувување.[5]

Џонс истражувала лилјаци во Трансилванија каде развила нови начини за следење на популацијата на лилјаците преку звук.[6][7]

Џонс е вклучена во голем број на граѓански научни проекти, вклучувајќи и проект за следење на лилјаци поврзани со телефон.[8][9][10][11][12] Според Google Scholar и Scopus нејзините најцитирани трудови се објавени во Science[13] и Nature.[14][15][16][17]

Во интервју за Гардијан натема „Зошто повеќе жени треба да размислуваат за кариера во науката“, Џонс изјавила:

Тоа што сум научник ми помага да сфатам разновидноста и еволуцијата на животот, и ми дава слобода да ги одговорам прашањата што ме интересираат. Оваа неверојатна работа ме однесе насекаде низ светот, каде среќавам луѓе и див свет што можам само да ги замислам. Зошто воопшто би сакале да правите нешто друго?[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Prof Kate Jones“. UCL Division of Biosciences (англиски). 4 March 2019. Посетено на 20 March 2020.
 2. „Board of Trustees – Bat Conservation Trust“. Bats.org.uk. Архивирано од изворникот на 2015-06-24. Посетено на 2015-06-25.
 3. „Changes at the Bat Conservation Trust - News“ (англиски). Bat Conservation Trust. 18 June 2014. Посетено на 20 March 2020.
 4. „Science Weekly podcast: The dawn of an era of de-extinction | Science“. Theguardian.com. Посетено на 2015-06-25.
 5. „Awards Made in 2008“ (PDF). Leverhulme.ac.uk. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2015-06-25.
 6. „Dr Kate E. Jones | Independent Blogs“. Blogs.independent.co.uk. 2011-07-28. Архивирано од изворникот на 2015-06-24. Посетено на 2015-06-25.
 7. „Bat Detective | A Zooniverse Project Blog“. Blog.batdetective.org. Посетено на 2015-06-25.
 8. „BBC Radio 4 – The Life Scientific, Kate Jones“. Bbc.co.uk. Посетено на 2015-06-25.
 9. „Professor Kate Jones“. Invisibledust.com. Архивирано од изворникот на 2015-06-24. Посетено на 2015-06-25.
 10. „Prof Kate Jones's and the Bat Detective project launched plus interview on BBC World“. Ucl.ac.uk. Архивирано од изворникот на 2015-06-24. Посетено на 2015-06-25.
 11. „Website calls on people to become 'bat detectives' – BBC News“. Bbc.co.uk. Посетено на 2015-06-25.
 12. „Becoming A Bat Detective – Planet Earth Online – Professor Kate Jones, University College London & Charlotte Walters, Zoological Society Of London“. Thenakedscientists.com. 2012-12-02. Посетено на 7 February 2017.
 13. Cardillo, M.; Mace, G. M.; Jones, K. E.; Bielby, J; Bininda-Emonds, O. R.; Sechrest, W; Orme, C. D.; Purvis, A (2005). „Multiple Causes of High Extinction Risk in Large Mammal Species“. Science. 309 (5738): 1239–41. Bibcode:2005Sci...309.1239C. CiteSeerX 10.1.1.327.7340. doi:10.1126/science.1116030. PMID 16037416.
 14. Keesing, Felicia; Belden, Lisa K.; Daszak, Peter; Dobson, Andrew; Harvell, C. Drew; Holt, Robert D.; Hudson, Peter; Jolles, Anna; Jones, Kate E. (2010). „Impacts of biodiversity on the emergence and transmission of infectious diseases“. Nature. 468 (7324): 647–52. Bibcode:2010Natur.468..647K. doi:10.1038/nature09575. PMC 7094913. PMID 21124449.
 15. Bininda-Emonds, O.; Cardillo, M.; Jones, K.; MacPhee, R.; Beck, R.; Grenyer, R.; Price, S.; Vos, R.; Gittleman, J. (2007). „The delayed rise of present-day mammals“. Nature. 446 (7135): 507–512. Bibcode:2007Natur.446..507B. doi:10.1038/nature05634. PMID 17392779.
 16. Jones, Kate E.; Patel, Nikkita G.; Levy, Marc A.; Storeygard, Adam; Balk, Deborah; Gittleman, John L.; Daszak, Peter (2008). „Global trends in emerging infectious diseases“. Nature. 451 (7181): 990–3. Bibcode:2008Natur.451..990J. doi:10.1038/nature06536. PMC 5960580. PMID 18288193.
 17. Grenyer, Richard; Orme, C. David L.; Jackson, Sarah F.; Thomas, Gavin H.; Davies, Richard G.; Davies, T. Jonathan; Jones, Kate E.; Olson, Valerie A.; Ridgely, Robert S. (2006). „Global distribution and conservation of rare and threatened vertebrates“. Nature. 444 (7115): 93–6. Bibcode:2006Natur.444...93G. doi:10.1038/nature05237. PMID 17080090.
 18. „Why more women should consider a career in science | Guardian Careers“. The Guardian. 22 July 2011. Посетено на 7 February 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]