Кечуамарски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кечуамарски јазици
контроверзно
Географска
распространетост:
Анди
Класификација:Кучеуамарски
Гранки:

Кечуамарски јазици — предложено јазично семејство кое е составено од кечуански јазици и ајмарски јазици. Јужниот кечуански јазик споделува голем број на карактеристики со ајмарскиот јазик. Теренс Кауфман го дал овој предлог поради сличностите на јазиците, но историчарите и други јазичари не се согласуваат бидејќи сличностите се поради историски причини.

Поврзано[уреди | уреди извор]