Кецшау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кецшау
Градски дел во Лојна
Грб на Кецшау
Кецшау is located in Германија
Кецшау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Градски дел единици 4
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 114 м
Население 1.986  (31 декември 2006)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06231
Повик. бр. 03462
Портал www.koetzschau.de
Координати 51°18′45″N 12°7′56″E / 51.31250° СГШ; 12.13222° ИГД / 51.31250; 12.13222Координати: 51°18′45″N 12°7′56″E / 51.31250° СГШ; 12.13222° ИГД / 51.31250; 12.13222

Кецшау е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна. Се наоѓа околу 11 километри југоисточно од Мерзебург.