Прејди на содржината

Кецербахтал

Координати: 51°7′N 13°19′E / 51.117° СГШ; 13.317° ИГД / 51.117; 13.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кецербахтал
Место во Носен
Грб на Кецербахтал
Кецербахтал во рамките на Германија
Кецербахтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Град Носен
Основни податоци
Површина 45,38 км2
Надм. височина 246 м
Население 2.578  (31 декември 2012)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01623
Повик. бр. 035246
Портал www.ketzerbachtal.de
Координати 51°7′N 13°19′E / 51.117° СГШ; 13.317° ИГД / 51.117; 13.317

Кецербахтал (германски: Ketzerbachtal) — поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Носен.