Прејди на содржината

Кета (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Езерото Кета — големо слатководно езеро кое се наоѓа во Краснојарскиот крај во северо-централиот дел на Русија. [1]

Географија

[уреди | уреди извор]

Езерото Кета се наоѓа во областа на платото Путорана на 68°41′23″N 90°26′19″E / 68.6897° СГШ; 90.4386° ИГД / 68.6897; 90.4386. Зафаќа површина од 452км² и низ него тече реката Рибнаја.

Ова езеро се наоѓа јужно од езерото Лама и северно од езерото Хантајскоје. [2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Ozero Keta“. Mapcarta. Посетено на 3 May 2016.
  2. Google Earth