Кетагалански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катагалански јазик
Застапен воТајван
Говорници0  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3

Катагалански јазик — изумрен австронезиски јазик кој припаѓал на источноформозанската група јазици. Катагаланскиот јазик се зборувал во Тајван, на територијата на денешен Тајпеј.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Ли (1992) наведува 6 кетагалански дијалекти[1]:

 • кетагалански
  • западни
   • луиланшки
   • нанкански
   • путиншки
  • источни
   • басајски
   • (гранка)
    • тробиавански
    • линавски

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Li, Paul Jen-kuei. 2001. "The Dispersal of the Formosan Aborigines in Taiwan." Languages and Linguistics 2.1:271-278, 2001.

Поврзано[уреди | уреди извор]