Прејди на содржината

Кет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кетот Breck Marshall

Кет (англиски: catboat) — еднојарболен едреник со едно едро што е познат по својата едноставна градба и лесно ракување. Едното едро е поставено на јарбол во близина на предниот дел на чамецот. Ова едро го олеснува управувањето, особено за почетници или самостојни морнари. Кетовите имаат широка греда, што значи дека се прилично широки во споредба со нивната должина. Овој широк облик ги прави стабилни во водата, така што е помала веројатноста да се превртат, што е одлично за пловење во мирни води или за лежерно крстарење. Името „кет“ доаѓа од англискиот збор „cat“.[1][2]

Една единствена одлика на кетовите е нивната историја во американската поморска култура. Кон крајот на XIX и почетокот на XX век, кетовите биле неверојатно популарни по источниот брег на САД, особено во Нова Англија. Најчесто се користеле за риболов, превоз, па дури и за трки. Нивната популарност произлегла од нивната разновидност и практичност. Кетовите можат лесно да се движат по плитки води, што ги прави совршени за истражување на крајбрежните области и пловидба низ тесни канали. Нивната широка греда обезбедува стабилност, овозможувајќи им на рибарите да работат удобно и безбедно во различни временски услови. Понатаму, кетовите се прославиле и за нивниот извонреден изглед и препознатливата градба. Нивното големо, единечно едро му давало исклучителна силуета на водата. Додека нивната популарност опаднала со појавата на посовремени дизајни на едреници, кетовите остануваат сакани меѓу морнарите и љубителите поради нивната богата историја, едноставна отменост и пријатно едрење.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.soundingsonline.com/component/content/article/112-archives/203752
  2. Bennett, Jenny (2005). Sailing Rigs, an Illustrated Guide. London: Chatham Publishing. ISBN 1-86176-243-7.
  3. „Catboat moments“. Soundings Online. 2005-08-30. Посетено на 2022-04-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]