Керуш Сергио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Серџо Керуш (роден на 6 јануари 1989 година во Мемфис, Тенеси) е германски и американски кошаркар. Тој ги поседува двете државјанства преку неговиот татко кој бил Германец, и бидејќи по студирањето во својата родна земја како професионалец дошол во Европа. Од јуни 2016 година тој игра за тимот централниот германски бц.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]