Керсти Каљулаид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керсти Каљулаид 2021 година во Паиде, Естонија
Керсти Каљулаид - 2018 година

Керсти Каљулаид е родена на 30 декември 1969 година таа е естонски политичар кој била петти претседател на Естонија помеѓу 2016 и 2021 година. Таа исто така била првата и единствена жена шеф на држава на Естонија откако земјата прогласила независност во 1918 година, како и најмладиот претседател, на возраст од 46 години за време на нејзиниот избор.[1]

Каљулаид, како државен функционер кој во тоа време служела како претставник на Естонија во Европскиот суд на ревизори, влегла во трката за претседателските избори во Естонија во 2016 година во шестиот круг по пет претходни неуспешни круга. Таа била номинирана на 30 септември 2016 година од мнозинството парламентарни партии како заеднички кандидат за претседател, како единствен официјален кандидат за шестиот круг. Каљулаид била избрана за претседател на 3 октомври 2016 година, со 81 глас и 17 воздржани.[2][3]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Во 1987 година, Каљулаид завршила средно училиште во Талин бр. 44.[4] За време на студиите таму, таа била член на Студентската научна асоцијација, специјализирана за орнитологија .[5] Во 1992 година, таа дипломирала на Универзитетот во Тарту како биолог. Таа е членка на естонската студентска корпорација, Ќерките на земјата. Во 2001 година дипломирала на Универзитетот во Тарту со МБА во бизнис менаџмент.[6] Нејзината теза била насловена како „Riigi poolt asutatud sihtasutuste juhtimissüsteemi täiustamine“ или „Подобрување на системот за управување со државните фондации“ на англиски јазик.[7]

Семинар на Советот на Универзитетот во Тарту во 2015 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Деловна кариера[уреди | уреди извор]

Од 1996 до 1997 година Каљулаид била менаџер за продажба во државниот телеком Естонски телефон и од 1997 до 1998 година проект менаџер во Hoiupanga Investeeringute AS. Од 1998 до 1999 година била вработена во одделот за инвестициско банкарство на Ханзабанк Ханзабанк маркети.[7] [8] Од 1999 до 2002 година, Каљулаид работела како економски советник на естонскиот премиер Март Лаар.[8] Од 2002 до 2004 година, таа била директор на Иру Електраната, подружница на државната енергетска компанија Естонска енергија.[9] Таа била првата жена што водела електрана во Естонија.[1]

Во 2004 година, кога Естонија се приклучила на Европската унија, Каљулаид била назначена за претставник на земјата во Европскиот суд на ревизори.[1] Од 2011 година, Каљулаид е претседател на одборот на Универзитетот во Тарту.[10]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Каљулаид, нејзиниот сопруг Георги-Рене Максимовски, претседателот во заминување Томас Хендрик Илвес и неговата сопруга Иева Илвес на инаугурацијата на Каљулаид, палата Кадриорг, Талин, 10 октомври 2016 година

Каљулаид се дефинира себеси како либерална конзервативка.[11] Таа зборувала за поддршка на силно граѓанско општество со помало мешање на државата, притоа ставајќи големо значење на помагањето на оние на кои им е потребна.[1][12] Таа има либерални ставови за социјалните прашања како што се ЛГБТ правата и имиграцијата.[1] Таа често објавува мислења во естонските медиуми, имајќи ја предвид позицијата на Естонија во Европската унија и за социјалните и економските прашања. Дополнително, таа била редовен учесник во програмите за политички анализи на Радио Куку, на пр „ Пладневниот час “.[13]

Од 2001 до 2004 година, Каљулаид била член на политичката партија Pro Patria Union, претходник на сегашната Про Патриа и Рес Публика Унија,[14] сепак не се кандидирала на изборите.

Бидејќи мандатот на Каљулаид како член на Европскиот суд на ревизори требало да заврши на 7 мај 2016 година, таа била потврдена како следен раководител на Центарот за политички студии PRAXIS во ноември 2015 година. Иако естонската влада требало да предложи нејзина замена пред судот до 7 февруари 2016 година, сепак не успеале да го сторат тоа до крајот на нејзиниот мандат, па таа останала на функцијата.[15][16]

На 19 септември 2016 година, новооснованиот Советодавен одбор за следење на развојот при канцеларството на естонскиот парламент ја изгласал Каљулаид за негов претседавач.[17]

Каљулаид со Мајк Пенс во јули 2017 година
Каљулаид во 2018 година

По неколку неуспешни обиди да се избере нов претседател во август и септември 2016 година, таканаречениот „совет на старешини“ на Риигикогу, составен од спикерот, потпретседателите и лидерите на повеќето парламентарни партии, ја прашале Каљулаид дали таа би сакала да се кандидира за претседател. Со нејзина согласност, „Советот на старешини“ ја предложил како единствен потенцијален кандидат за претседател што ќе биде изнесен пред членовите на Риигикогу на 3 октомври 2016 година. Нејзината кандидатура била официјално регистрирана на 30 септември.[18] Спикерот на Риигикогу Еики Нестор рекол дека Каљулаид несомнено ги имала потребните 68 гласови од 101-члениот Риигикогу, но точната бројка останува да се види.[19] На крајот нејзината кандидатура била поддржана од 90 пратеници од Риигикогу.[20] Таа победила на изборите со 81 глас, 17 воздржани и ниту еден глас против неа;[2] парламентарната партија која јавно се изјаснила дека нема да ја поддржи била ЕКРЕ која имала само 7 гласа.[21]

Според Уставот, претседателот е церемонијална фигура без дури и номинална извршна власт; Уставот експлицитно ја доделува извршната власт на Владата. Сепак, изборот на Каљулаид се сметал за историски, бидејќи таа била првата жена шеф на држава во историјата на земјата.

Главниот приговор што постојано го истакнувале за време на нејзината кандидатура од медиумите, како и од политичарите и од улични анкети, била релативно непозната, во споредба со кандидатите кои учествуваа во кампањата.[22] [23] [24] Таа се соочила со приговорот во своето јавно писмо и за време на неколку интервјуа излегла со ветување дека ќе стане видлива низ целата земја, посетувајќи различни области и директно разговарајќи со луѓето.[25] Во сло дека рејтингот на Каљулаид е 73%.[26]

Во 2020 година, естонската влада ја номинирала Каљулаид како свој кандидат за наследник на Ангел Гурија на позицијата генерален секретар на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) со петгодишен мандат.[27] Во јануари 2021 година, Каљулаид објавила дека ја повлекла својата кандидатура, наведувајќи ги консултациите што ја навеле да верува дека прифаќањето на позицијата на крајот од нејзиниот прв мандат како претседател, среде пандемијата СОВИД-19 во Естонија „нема да биде најдоброто решение“. Таа штотуку се пласирала во вториот круг од процесот на интервју.[28]

На 21 јануари 2021 година, опозициската Социјалдемократска партија објавила дека ќе ја поддржи Каљулаид доколку таа се кандидира за втор мандат на претседателските избори во Естонија во 2021 година.[29] Доколку таа биде номинирана од владата на премиерот Каја Калас за нејзин претседателски кандидат на изборите, тоа ќе и дало доволно гласови за да биде избрана од Риигикогу.[30] До јуни 2021 година, било наведено дека владата ја „оладила“ можноста Каљулаид да служи втор претседателски мандат, сметајќи дека е премногу поларизирана.[31] Сепак, Каљулаид подоцна потврдила дека ќе се кандидира како кандидат за втор мандат на изборите.[32] Сепак, таа не добила доволно поддршка од пратениците за да биде подобна; Уставот барал претседателските кандидати да бидат предложени од најмалку 21 пратеник за да се кандидираат.

Препознавање[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Каљулаид станала првиот Естонец што се нашол на листата на 100 најмоќни жени на светот на магазинот Форбс, на 78-то место,[33] [34] и се нашла на дваесет и второто место меѓу највлијателните женски политички лидери.[35]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Каљулаид има ќерка и син од првиот брак. Таа е и баба на три внучиња.[36] [37] Вториот сопруг на Каљулаид е Георги-Рене Максимовски; имаат два сина.[38] [39] Полубратот на Каљулаид е политичар и член на парламентот Рајмонд Каљулаид .[40] [41]

Покрај естонскиот, Каљулаид течно зборува англиски, фински, француски и до одреден степен и руски.[42] [43]

Почести[уреди | уреди извор]

Национална чест[уреди | уреди извор]

 • EST Order of the National Coat of Arms - 1st Class BAR.png Голем мајстор и јака на Редот на националниот грб (10 октомври 2016 година) [44]
 • EST Order of the Cross of Terra Mariana - 1st Class BAR.png Голем мајстор на Орденот на крстот на Тера Маријана
 • EST Order of the White Star - 1st Class BAR.png Голем мајстор на Редот на Белата ѕвезда
 • EST Order of the Cross of the Eagle 1st Class BAR.png Голем мајстор на Орденот Крстот на орелот
 • EST Estonian Red Cross Order 1Class BAR.svg Голем мајстор на Орденот на естонскиот Црвен крст

Странски почести[уреди | уреди извор]

 • AUT Honour for Services to the Republic of Austria - 1st Class BAR.png Голема ѕвезда на Одликувањето за честа за услуги на Република Австрија (26 мај 2021 година)
 • FIN Order of the White Rose Grand Cross BAR.png Големиот крст со јака од редот на белата роза, Финска (7 март 2017 година)[45]
 • ITA OMRI 2001 GC-GCord BAR.svg Витез Големиот крст со јака од Орден за заслуги на Италијанската Република, Италија (5 јуни 2018 година)[46]
 • LVA Order of the Three Stars - Commander BAR.png Командант Големиот крст со синџир на редот на трите ѕвезди, Латвија (8 април 2019 година)[47]
 • NLD Order of the Dutch Lion - Grand Cross BAR.png Големиот крст на Орденот на Холандија Лав, Холандија (12 јуни 2018 година)
 • PRT Order of Prince Henry - Grand Collar BAR.png Голема јака од редот на принцот Хенри, Португалија (16 април 2019 година)
 • ROU Order of the Star of Romania 1999 Collar rosette.svg Јака од редот на Ѕвездата на Романија (16 јуни 2021 година)
 • Order for Exceptional Merits (Slovenia).png Добитник на Орден за исклучителни заслуги, Словенија (2 септември 2019 година)
 • Order of Prince Yaroslav the Wise 1st 2nd and 3rd Class of Ukraine.png Добитник на Орден на принцот Јарослав Мудриот, 1-ви клас (2021)[48]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Во 2009 година, Европското движење Естонија ја наградил Каљулаид со титулата Европеец на годината.[49]
 • Во 2014 година, Фондацијата Отворена Естонија и ја доделиле Наградата за единство за нејзините анализи и коментари кои ја објаснуваат функцијата на Европската унија за естонската публика.[50]
 • Во 2020 година, Естонската ЛГБТ асоцијација ѝ ја доделила наградата Херој на Виножито ( vikerkaarekangelase auhind ), за нејзината јавна поддршка на геј заедницата во Естонија. [51]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на официјални патувања во странство направени од Керсти Каљулаид
 • Претседателски избори во Естонија во 2016 година
 • Рајмонд Каљулаид

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Former European auditor Kersti Kaljulaid elected president of Estonia Estonian World, 2 October 2016. Retrieved 3 October 2016.
 2. 2,0 2,1 Kersti Kaljulaid sai 81 häälega uueks Eesti presidendiks ERR, 3 October 2016 (in Estonian). Retrieved 3 October 2016
 3. „Estonia's parliament elects country's first female president“. Reuters. 3 October 2016. Посетено на 6 October 2016.
 4. Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi vilistlased (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 5. Kaljulaid, K. (1986) Vainurästa (Turdus ilacius) pesitsusbioloogiast Eestis. In: Eesti NSV Õpilaste Teadusliku Ühingu VI teaduskonverentsi teesid, Tallinn, p. 24 (in Estonian)
 6. „Kersti Kaljulaid – elu Euroopas, kodu Eestis - Elustiil, Postimees.ee“. majandus24.postimees.ee. Архивирано од изворникот на 3 October 2016. Посетено на 1 August 2022.
 7. 7,0 7,1 Kersti Kaljulaid. "The improvement of the management system of state-founded foundations" in ETIS, the Database of Estonian Science (in Estonian) Accessed on 30 September 2016.
 8. 8,0 8,1 Kes on Kersti Kaljulaid? Архивирано на {{{2}}}. Postimees, 27 September 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 9. ETIS (in Estonian)
 10. Tartu Ülikooli nõukogu esimeheks sai Kersti Kaljulaid, University of Tartu's press release, 2011 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 11. Otti Eylandt, Kersti Kaljulaid: inimestega tuleb rääkida – igal pool toimib Eesti Päevaleht, 29 September 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 12. Kersti Kaljulaid: pagulasküsimuses on vaja julgust nagu iseseisvuse taastamise ajal. Postimees, 9 September 2015 (in Estonian). Retrieved 3 August 2021.
 13. Eurominutid. Postimees. Retrieved 28 September 2016.
 14. Estonian Business Register[мртва врска] (in Estonian)
 15. Praxist valiti juhtima Kersti Kaljulaid UT, November 2015 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 16. Kersti Kaljulaiu ametiaeg Euroopa Kontrollikojas lõppes, kuid ta jääb valitsuse otsustamatuse tõttu ametisse ega saa asuda Praxise juhiks Delfi, 6 May 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 17. Arenguseire nõukoja esimeheks valiti Kersti Kaljulaid Estonian National Broadcasting (ERR), 19 June 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 18. "FOTOD ja VIDEO | Vanematekogu tegi ettepaneku esitada presidendikandidaadiks Kersti Kaljulaid" Estonian National Broadcasting (ERR), 27 September 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 19. Estonia: Parlt parties voice support of Kaljulaid's candidacy The Baltic Times, 28 September 2016. Retrieved 30 September 2016.
 20. В поддержку кандидатуры Керсти Кальюлайд было собрано 90 подписей. Postimees, 30 September 2016 (in Russian). Retrieved 30 September 2016.
 21. EKRE ei ole muutnud Kaljulaidi suhtes meelt ja oma hääli talle ei anna Архивирано на 5 октомври 2016 г.. Postimees, 3 October 2016 (in Estonian). Retrieved 3 October 2016.
 22. DELFI TÄNAVAKÜSITLUS: Kui tuntud on Kersti Kaljulaid rahva seas? Delfi, 27 September 2016 (in Estonian). Retrieved 3 October 2016.
 23. Kaljulaiust: rahvale tundmatu inimene, kelle nimegagi eksitakse. Postimees, 28 September 2015 (in Estonian). Retrieved 11 August 2016.
 24. JANEK MÄGGI: Eestile otsiti presidenti justkui personalifirma kaudu Pealinn, 3 October 2015 (in Estonian). Retrieved 3 October 2016.
 25. Kersti Kaljulaid: minu kiri kõigile Eestimaa inimestele Архивирано на 5 октомври 2016 г.. Postimees, 29 September 2015 (in Estonian). Retrieved 3 October 2016.
 26. „New Estonian president's approval rating at 73%“. ERR. 21 October 2016. Посетено на 21 October 2016.
 27. OECD announces candidates for next Secretary-General Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), press release of November 2, 2020.
 28. „Kersti Kaljulaid withdraws OECD candidacy“. Eesti Rahvusringhääling. 26 January 2021.
 29. „SDE would support Kaljulaid for second presidential term“. Eesti Rahvusringhääling. 21 January 2021.
 30. „Center not in rush to support Kaljulaid for second term“. Eesti Rahvusringhääling. 28 January 2021.
 31. „Speaker calls Riigikogu presidential election session for August 30“. Eesti Rahvusringhääling. 14 June 2021.
 32. „Parties still searching for potential presidential candidates“. Eesti Rahvusringhääling. 2 July 2021.
 33. „President first Estonian to make it to Forbes' World's 100 Most Powerful Women list“. www.baltictimes.com (англиски). Посетено на 2018-01-28.
 34. „President Kaljulaid among Forbes' 100 most powerful women“. Estonian World (англиски). 2017-11-01. Посетено на 2018-01-28.
 35. Howard, Caroline. „Women Who Rule the World: The 25 Most Powerful Female Political Leaders 2017“. Forbes (англиски). Посетено на 2018-01-28.
 36. Kersti Kaljulaid ujub presidendiakvaariumis üksinda: nad on kõik mu seljataga olemas, mu perekond Delfi, 28 September 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 37. ERR, ERR | (2020-05-10). „Kersti Kaljulaid: I am a relatively useless grandmother“. ERR (англиски). Посетено на 2021-05-21.
 38. Kes on Kersti Kaljulaiu salapärane abikaasa Georgi-Rene Maksimovski? Õhtuleht, 29 September 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 39. TTÜ lõpetajad 1918–2006, Tallinn Technical University (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 40. "Prosecutor ends criminal proceeding concerning Raimond Kaljulaid". News.err.ee, 10 May 2016. Retrieved 18 October 2016.
 41. Ühe perekonna tähtis nädal: Eesti uueks presidendiks võib saada äsja abielu lahutanud Raimond Kaljulaiu poolõde. Delfi, 27 September 2016 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 42. „Biography“. president.ee. Vabariigi Presidendi Kantselei. Посетено на 2 March 2018.
 43. „New President Of Estonia Doesn't Mind to Speak Russian“. russia-ic.com.
 44. „Vabariigi President“. www.president.ee. Посетено на 28 January 2021.
 45. „Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristin ketjuineen ulkomaalaiset saajat“. Архивирано од изворникот на 4 September 2019. Посетено на 14 April 2019.
 46. „Le onorificenze della Repubblica Italiana“. www.quirinale.it. Посетено на 28 January 2021.
 47. „Par Triju Zvaigžņu ordeņa piešķiršanu - Latvijas Vēstnesis“. www.vestnesis.lv. Посетено на 28 January 2021.
 48. „УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №392/2021“. Офіційне інтернет-представництво Президента України (украински). Посетено на 2021-08-24.
 49. Aasta eurooplaseks valiti Kersti Kaljulaid Архивирано на 1 октомври 2016 г.. Postimees, 9 May 2009 (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 50. The Unity Award Архивирано на 31 март 2019 г., Open Estonian Foundation (in Estonian). Retrieved 30 September 2016.
 51. LGBT+ kogukonna eest seisjad pälvisid vikerkaarekangelase auhinna Retrieved 13 July 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Томас Хендрик Илвес
Претседател на Естонија
2016–2021
Наследник
Алар Карис