Керстин Линдблад-Тох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Керстин Линдблад-Тох е научник во компаративна геномика, специјалист по генетика кај цицачи. Таа е научен директор за геномика на ’рбетници на Широкиот институт [1] и професор по компаративна геномика на Универзитетот во Упсала [2]. Во 2010 година, таа била ко-основач на лабораторијата „Наука за живот“ (SciLifeLab) заедно со Матијас Улен и дејствувала како ко-директор до 2015 година. Како водач на Иницијативата за геном кај цицачи на Широкиот институт, таа ги водела напорите за секвенционирање и анализа на геномите на разни цицачи, вклучувајќи глушец, куче, шимпанзо, коњ, зајак и опосум [3]. Таа опширно истражувала на полето на генетика на кучињата, идентификувајќи ги гените и генетските варијанти важни за чувствителноста на болестите, морфологијата и однесувањето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kerstin Lindblad-Toh“. Broad Institute (англиски). 2015-11-23. Посетено на 2020-07-12.
  2. Hammar, Veronica. „Lindblad-Toh Kerstin - Department of Medical Biochemistry and Microbiology - Uppsala University, Sweden“. imbim.uu.se (англиски). Посетено на 2020-07-12.
  3. „29 Mammals Project“. Broad Institute (англиски). 2008-04-30. Посетено на 2020-07-12.