Кернен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кернен

Kernen im Remstal

Музејот „Под Ипсилон-бург“
Музејот „Под Ипсилон-бург“
Музејот „Под Ипсилон-бург“
Грб на Кернен
Кернен во рамките на Германија
Кернен
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Штитгарт
Округ Ремс-Мур
Општински единици 2 места
Основни податоци
Површина 15,05 км2
Надм. височина 270 м
Население 15.187 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 1.009 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WN, BK
Пошт. бр. 71394
Повик. бр. 07151
Портал kernen.de
Местоположба на Кернен во рамките на округот Ремс-Мур
Карта
Карта
Координати 48°48′24″N 9°19′18″E / 48.80667° СГШ; 9.32167° ИГД / 48.80667; 9.32167Координати: 48°48′24″N 9°19′18″E / 48.80667° СГШ; 9.32167° ИГД / 48.80667; 9.32167

Кернен (офиц. Кернен во Ремстал; германски: Kernen im Remstal) — општина во округот Ремс-Мур, во Баден-Виртемберг, Германија . Се наоѓа во долината Ремс, 4 км јужно од Вајблинген, и 11 км источно од Штутгарт .

Градот Штетен во Ремстал припаѓа на општината. Познат е по своето вино, особено Штетнер Ризлинг Пулвермахер и Штетнер Бротвасер. Бротвасер лежи под урнатините на замокот Ипсилон-бург (Y-Burg) и е во сопственост на Хофкамер, државниот вински подрум. Се вели дека кон крајот на XVII век една од аристократските дами од Војводството Виртемберг ќе го натопи нејзиниот леб во бротвазарот (вода за леб), што таа би се наполнила со вино наместо вода, и така името се залепило. Секогаш барем од квалитетот на Кабинетот, виното е едно од најдобрите специјалитети во Штутгарт. Ипсилон-бург датира од XIV век и неговите урнатини се популарна месно одредиште за пешачките посетители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]