Прејди на содржината

Керкен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Алдекерк, Керкен, Германија

Керкен е општина во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија. Тој е еден од 16-те општински центри во областа Клефе. Според проценката од 2010 година во општината живееле 12.757 жители. Има регионален код 5154028.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локација на општината во областа Клефе

Керкен се наоѓа во покраината Северна Рајна-Вестфалија во областа Клефе. Општината се наоѓа на надморска височина од 32 метри. Површината на општината е 58,0 км². Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 12.757 жители. Просечната густина на населеност е 220 жители на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]