Кеплер-10ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уметнички приказ на системот Кеплер-10. Кеплер-10ц е планетата лево.

Кеплер-10ц е планета која се наоѓа во орбитата околу ѕвездата Кеплер-10, одалечена околу 560 светлосни години и се наоѓа во соѕвездието Змеј. Научниците не знаат како настанала планетата. Има дијаметар од околу 29.000 километри, а 2,3 пати е поголем од дијаметарот на Земјата. Научниците оваа планета ја нарекуваат „Мега-Земја“.

Кеплер-10ц орбитира околу својата ѕвезда 45 дена. Растојанието од ѕвездата до оваа планета е четвртина од просечното растојание помеѓу Сонцето и Земјата. НАСА откривањето на оваа планета го објавила на 2 јуни 2014 година.[1][2]

Image on right
Споредба на големина на Кеплер-10ц со Земјата (лево) и Нептун (десно)


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Clavin, Whitney (2. 6. 2014.). „Astronomers Confounded By Massive Rocky World“. NASA. Посетено на 3. 6. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. Dumusque, Xavier; и др. (2014). „The Kepler-10 Planetary System Revisited by Harps-N: A Hot Rocky World and a Solid Neptune-Mass Planet“. The Astrophysical Journal. 789 (2): 154. arXiv:1405.7881. Bibcode:2014ApJ...789..154D. doi:10.1088/0004-637X/789/2/154.