Кенитра

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кенитра (на арапски: القنيطرة, транслитерација: Ал-Конаитирах, со значење "малиот мост") — град во Мароко, порано познат како Порт Љаутеј. Градот е пристаниште на реката Себу и има околу 359,142 жители (според попис од 2004). Кенитра е главен град на регионот Гарб-Чрарда-Бени Хсен.

Печат

Градот бил основан во 1912 година како француско воено пристаниште. Бил преименуван во Кенитра во 1956 кога Мароко стана независен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]