Кенигзе-Ротенбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кенигзе-Ротенбах
Кенигзе-Ротенбах is located in Германија
Кенигзе-Ротенбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 8
Основни податоци
Површина 83,75 км2
Население 7.350 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07426
Повик. бр. 036738, 036739
Портал königsee-rottenbach.de
Местоположба на градот Кенигзе-Ротенбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°40′N 11°6′E / 50.667° СГШ; 11.100° ИГД / 50.667; 11.100Координати: 50°40′N 11°6′E / 50.667° СГШ; 11.100° ИГД / 50.667; 11.100

Кенигзе-Ротенбах (германски: Königsee-Rottenbach) — град во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри источно од Илменау и 35 километри јужно од Ерфурт. Бил создаден на 31 декември 2012 со спојување на поранешниот град Кенигзе и општина Ротенбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)