Прејди на содржината

Кемниц (река)

Координати: 50°59′15″N 12°46′28″E / 50.98750° СГШ; 12.77444° ИГД / 50.98750; 12.77444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кемниц
Местоположба
Физички особености
УстиеЦвикауер Мулде
50°59′15″N 12°46′28″E / 50.98750° СГШ; 12.77444° ИГД / 50.98750; 12.77444
Должина75 км
Особености на сливот

Кемниц (германски: Chemnitz) или Каменица (горнолужички: Kamjenica) река во Саксонија, Германија, десна притока на Цвикауер Мулде. Му ги има дадено името на градот Кемниц, каде се создава од помалите реки Цвениц и Виршниц. Се влева во Цвикауер Мулде, близу Векселбург, јужно од Рохлиц и има вкупна должина од 75 километри.

Името на реката е германизирана варијанта на изворниот словенски топоним Каменица.

Поврзано

[уреди | уреди извор]