Келцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Келцин
Место во Гицков
Црква во Келцин
Црква во Келцин
Црква во Келцин
Келцин во рамките на Германија
Келцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Град Гицков
Место единици 5
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 24 м
Население 365  (31 декември 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17506
Повик. бр. 038353
Портал www.amt-zuessow.de
Координати 53°58′N 13°27′E / 53.967° СГШ; 13.450° ИГД / 53.967; 13.450Координати: 53°58′N 13°27′E / 53.967° СГШ; 13.450° ИГД / 53.967; 13.450

Келцин (германски: Kölzin) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 е дел од градот Гицков.