Кезон (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кезон Сити
Lungsod Quezon
Знаме на Кезон Сити
Знаме
Амблем на Кезон Сити
Амблем
Прекар(и): Најдобро управуван град на Филипините
Карта на Метро Манила која ја покажува локацијата и кординатите на Кезон Сити: 14°38' N, 121°2' E
Карта на Метро Манила која ја покажува локацијата и кординатите на Кезон Сити: 14°38' N, 121°2' E
Земја Филипини
Регион Метро Манила
Округ Конгресен округ
Барангаи 142
Основан
(како населба)
12 октомври, 1939
(како Балитавак)
Основан
(како град)
12 октомври, 1939
Управа
 • Градоначалник Фелисиоано Белмонте Јр (2007-2010; Lakas-CMD)
 • Вице Градоначалник Херберт Баутиста (2007-2010; Lakas-CMD)
Површина
 • Вкупна 166,20 km2 (6,420 sq mi)
Надм. вис. 17.0 m (55.8 ft)
Население (2.015)
 • Вкупно 2,936,116
 • Густина 17,666/km2 (45,750/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
Повик. бр. 2
Мреж. место www.quezoncity.gov.ph

Кезон (филипински: Lungsod Quezon, шпански: Ciudad Quezón) — поранешен главен (1948-1976) и најпознат град на Филипините. Сместен е на островот Лузон и популарно е познат само како QC (КјуСи). тој е еден од градовите и општините кои го формираат Метро Манила, Националниот Капитал Регион. Градот е именуван по Мануел Кезон, претседател на Филипините, и бил основан и развиен за да ја замени Манила како главен град.


Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Квартот Либис Навечер
Научно-обрзовниот комплекс на Ateneo de Manila University
карта на која се прикажани подрачјата на градот Кезон
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли