Кевин Кајл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кевин Кајл
Kevin Kyle
Kevin Kyle 291210.jpg
Лични податоци
Роден на 7 јуни 1981 (1981-06-07) (41 г.)
Роден во Станраер, Шкотска
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Ренџерс
Младинска кариера
Сандерленд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012– Ренџерс 8 (3)
Репрезентација
2002-2010 Шкотска 10 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Кевин Алистер Кајл (роден на 7 јуни, 1981 во Станраер, Шкотска) — фудбалер кој игра како напаѓач за Ренџерс во третата шкотска дивизија. Кајл играл за Шкотска 10 пати во сениорската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]