Квргуша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квргуша — традиционално јадење во босанската (српската) кујна.[1] Таа е слична на пита, а името го добила по нејзиниот изглед (џумки месо што гледаат од тестото).[2]

Поткозарска квргуша[уреди | уреди извор]

  • едно пиле
  • 4-5 јајца
  • сол
  • 200 грама брашно
  • 1 дл млеко
  • 1 дл кисела вода
  • црвен пипер
  • масло, маст или маргарин за подмачкување

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Квргуша“. Балкан. Архивирано од изворникот на 2020-01-30. Посетено на 30. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Kvrguša“. Domaći recepti. Посетено на 30. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)