Квирејн ван Брекеленкам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квирејн ван Брекеленкам: „Кројачница“ (1661)

Квирејн ван Брекеленкам (хол. Quirijn или Quiringh Gerritsz van Brekelenkam), (1622/29, Звамердам – 1669/79, Лајден [1]) — холандски барокен сликар на битови мотиви. Веројатно учел кај Герард Дау, бидејќи неговите слики од 1640-тите и 1650-тите наликуваат на оние на Лајденските фејнсхилдери.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Elizabeth Alice Honig, "Brekelenkam, Quiringh [Quirijn] (Gerritsz.) van," во Jane Shoaf Turner (уредн.), From Rembrandt to Vermeer: 17th-Century Dutch Artists, The Grove dictionary of art. New York: St. Martin's Press (2000): 59–60.