Квилјаколјо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Квилаколо)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квилјаколјо
Quillacollo
Главна улица во Квилјаколјо.
Главна улица во Квилјаколјо.
Квилјаколјо is located in Боливија
Квилјаколјо
Квилјаколјо
Местоположба во Боливија.
Координати: 17°24′S 66°17′W / 17.400° ЈГШ; 66.283° ЗГД / -17.400; -66.283
ДржаваFlag of Bolivia.svg Боливија
ДепартманКочабамба
ПокраинаКбилјаколјо
ОпштинаКвилјаколјо
КантонКвилјаколјо
Инкорпориран14 септември 1905
Управа
 • ГрадоначалникКарла Лорена Пинто
Надм. вис.&100000000000024250000002.425 м
Население (2001)
 • Вкупно74.980

Квилјаколјо или Квилаколо (кечуански: Killaqullu, шпански: Quillacollo) е град во Боливија. Квилјаколјо е главен град на покраината Квилјаколјо во департманот Кочабамба. Општината Квилјаколјо била основана на 14 септември 1905 година.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Градот Квилјаколјо се наоѓа на 13 километри западно од Кочабамба. Населението на градот, според пописот од 2001 година, било 74.980 жители.[2] Националниот институт за статистика за 2010 година проценил дека градот многу брзо се развива и достигнал бројка на население од 142.724 жители.[1] Ова го прави градот втор најбро растечки во Боливија, по Ел Алто.

Култура[уреди | уреди извор]

Квилјаколјо има архитектонска мешавина од колонијалниот и пост-колонијалниот период. Современата аргитектура ги следи модерните архитектонски трендови. Градот има исто така и богата кујна. Низ градот се распоредени поголем број ресторани. Главни стопански гранки во градот се тргивијата и туризмот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Camacho G., Zulma. „Lo que queda de Quillacollo tras crisis de 7 años“, „Opinión“, 16 декември 2011 (посет. 16 декември 2011 г).
  2. World-Gazetteer

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 17°24′S 66°17′W / 17.400° ЈГШ; 66.283° ЗГД / -17.400; -66.283