Кантен Жорги

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Квентин Жорги)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кантен Жорги
Жорги на Четири дена Денкерк 2014
Лични податоци
Цело имеКантен Жорги
Роден22 април 1994 (1994-04-22) (25 г.)
Камбре,  Франција
Висина1,76 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р-Ла Мондијал
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2009
2010
2011-2013
СС Ножан сир Оас
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
Бокс-БКСП
Професионални клубови
2013
2013
2014
2015-
БКСП-Пауерплус
Аргос-Шимано (стажант)
Рубе-Лил Метропол
Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
27 февруари 2019

Кантен Жорги (француски: Quentin Jauregui; р. 22 април 1994) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р-Ла Мондијал.[1]

На 3 мај 2015 година ја освоил еднодневната трка Тур де ла Сом, победувајќи ги Антони Делаплас и Ало Јакин во меѓусебен спринт.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[3] и за Џиро д’Италија 2017.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман ГП Генерал Патон
1. Етапа 1
2014
1. Етапа 1 Трка Рон-Алп Изер
3. Полинорман
2015
1. Тур де ла Сом
2016
1. Планински пласман Рут ди Сид
2018
3. Париз-Шони
8. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Тур де Вандеја

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 90 48
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 95

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official presentation of the 2019 AG2R La Mondiale pro cycling team“, „АГ2Р-Ла Мондијал“, Groupe AG2R La Mondiale, 11 декември 2018 (посет. 1 јануари 2019 г).
  2. Емил Акселгард. „Jauregui takes breakthrough win in GP de la Somme“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 3 мај 2015 (посет. 3 мај 2015 г).
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. конс. 20 август 2016. 
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 2 мај 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]