Кваров Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кваров Леден Гребен во рамките на Антарктик
Кваров Леден Гребен
Местоположба на гребенот

Кваров Леден Гребенледен гребен меѓу Кејп Норвегија и Сорасеновиот Гребен долж брегот на Земјата на Кралицата Мод.[1]

Откривање и именување[уреди | уреди извор]

Гребенот бил мапиран од Норвешко-британско-шведската антарктичка експедиција (NBSAE) (1949–1952). Ледениот гребен го добил името по Лесли Квар, британски радиомеханичар и електричар во експедицијата, кој се удавил кога возилото во кое тој се возел поминало преку работ на овој леден брег на 24 февруари 1951 година.

Експедицијата ја воспоставила Модхајмовата Станица на околу 1 милја јужно од Леденото пристаниште Норсел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Кваров Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Latitude.to. „GPS coordinates of Quar Ice Shelf, Antarctica. Latitude: -71.3333 Longitude: -11.0000“. Latitude.to, maps, geolocated articles, latitude longitude coordinate conversion. (англиски). Посетено на 2018-09-04.