Квараејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квараејски јазик
Kwara'ae/ Fiu
Застапен воСоломони
ПодрачјеМалаита
Говорници32.000  (1999)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kwf

Квараејски јазикавстронезиски јазик, порано познат и како фиуски јазик. Јазикот се зборува на островот Малаита, Соломони. Според податоците од 1999 година, јазикот го зборувале 32,400 луѓе, што го прави најголем староседелски природен автохтонен јазик во државата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]