Квалификации за Светско првенство во фудбал 2022 - КАФ Трета рунда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Третата рунда на квалификациите за Светското првенство во фудбал 2022 - КАФ се одиграла од 25 до 29 март 2022 година.[1] Десетте победници на групите од второто коло биле извлечени во пет пара, при што тимовите биле рангирани врз основа на Светската ранг листа на ФИФА. Петте победници на овие натпревари се квалификувале за Светското првенство во фудбал 2022.

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

Група

(Втора рунда)

Победници
А  Алжир
Б  Тунис
Ц  Нигерија
Д  Камерун
Е  Мали
Ф  Египет
Г  Гана
Х  Сенегал
И  Мароко
Ј  ДР Конго

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била одржана на 22 јануари 2022 година во Дуала, Камерун,[2] при што тимовите биле рангирани врз основа на Светската ранг листа на ФИФА. Послабо рангираниот тим, го играл првиот натпревар на домашен терен.

Забелешка: Задебелените репрезентации се квалификувале за Светското првенство.

Шешир 1 Шешир 2
 Сенегал (20)

 Мароко (28)

 Тунис (29)

 Алжир (32)

 Нигерија (36)

 Египет (45)

 Камерун (50)

 Гана (52)

 Мали (53)

 ДР Конго (64)

Резултати[уреди | уреди извор]

Тим 1 Вк. Резултат Тим 2 I натпревар II натпревар
 Египет 1–1 (1–3 пен.)  Сенегал 1–0 0–1 (прод.)
 Камерун 2–2 (г.)  Алжир 0–1 2–1 (прод.)
 Гана 1–1 (г.)  Нигерија 0–0 1–1
 ДР Конго 2–5  Мароко 1–1 1–4
 Мали 0–1  Тунис 0–1 0–0

Натпревари[уреди | уреди извор]

25 март 2022 (2022-03-25)
21:30 UTC+2
Египет  1–0  Сенегал Меѓународен стадион во Каиро, Каиро
Гледачи: 65,000
Судија: Жан Жак Ндала Нгамбо (ДР Конго)
Извештај
29 март 2022 (2022-03-29)
17:00 UTC±0
Сенегал  1–0 (прод.)
(3–1 пен.)
 Египет Олимписки стадион Диамнијадио, Дакар
Гледачи: 50,000
Судија: Мустафа Горбал (Алжир)
Извештај
  Пенали  
3–1

1–1 вкупен резултат. Сенегал победил со 3-1 на пенали и се квалификувал за Светското првенство во фудбал 2022.


25 март 2022 (2022-03-25)
18:00 UTC+1
Камерун  0–1  Алжир Стадионот Јапома, Дуала
Гледачи: 40,000
Судија: Јошуда Бондо (Боцвана)
Извештај
29 март 2022 (2022-03-29)
20:30 UTC+1
Алжир  1–2 (прод.)  Камерун Стадион Мустафа Чакер, Блида
Гледачи: 35,000
Судија: Бакари Гасама (Гамбија)
Извештај

2–2 вкупен резултат. Камерун постигнал повеќе голови во гости и се квалификувал за Светското првенство во фудбал 2022.


25 март 2022 (2022-03-25)
19:30 UTC±0
Гана  0–0  Нигерија Стадион Баба Јара, Кумаси
Гледачи: 40,000
Судија: Редуан Џијед (Мароко)
Извештај
29 март 2022 (2022-03-29)
18:00 UTC+1
Нигерија  1–1  Гана Национален стадион Мошуд Абиола, Абуџа
Гледачи: 60,000
Судија: Садок Селми (Тунис)
Извештај

1–1 вкупен резултат. Гана постигнала повеќе голови во гости и се квалификувала за Светското првенство во фудбал 2022.


25 март 2022 (2022-03-25)
16:00 UTC+1
ДР Конго  1–1  Мароко Стадион на Мачениците, Киншаса
Гледачи: 25,000
Судија: Виктор Гомес (Јужна Африка)
Извештај
29 март 2022 (2022-03-29)
20:30 UTC+1
Мароко  4–1  ДР Конго Стадион Мохамед V, Казабланка
Гледачи: 60,000
Судија: Пацифик Ндабихавенимана (Бурунди)
Извештај

Мароко победил со вкупен резултат 5–2 и се квалификувал за Светското првенство во фудбал 2022.


25 март 2022 (2022-03-25)
17:00 UTC±0
Мали  0–1  Тунис Стадион 26 март, Бамако
Гледачи: 50,000
Судија: Бамлак Тесема Вејеса (Етиопија)
Извештај
29 март 2022 (2022-03-29)
20:30 UTC+1
Тунис  0–0  Мали Олимписки стадион Хамади Агреби, Тунис
Гледачи: 50,000
Судија: Магет Н'Дајје (Сенегал)
Извештај

Тунис победил со вкупен резултат 1–0 и се квалификувал за Светското првенство во фудбал 2022.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CAF reverts to previous format for 2022 African World Cup qualifiers - Africa - Sports“. Ahram Online. Посетено на 2022-11-27.
  2. Football, CAF-Confedération Africaine du. „Dates for FIFA World Cup Qatar 2022 African Qualifiers and TotalEnergies Africa Cup of Nations 2023 draws announced“. CAFOnline.com (англиски). Посетено на 2022-11-28.