Кањо Кристалес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кањо Кристалес
River
Кањо Кристалес
Земја Колумбија
Извор Сиера де ла Макарена
Утока Гвајаберо
Должина 100 км

Кањо Кристалес (кол.: Caño Cristales) — река во Колумбија сместена во ранчот Сиеранија де ла Макарена во Мета. Реката е често нарекувана „Реката на Петте Бои“ или „Течното виножито“, а често е спомнувана и како најубавата река во светот поради својата разнобојност. Реката се истакнува во повеќ бои, вклучувајќи ги жолта, зелена, сина, црна а особено црвена поради алгата Macarenia clavigera (Podostemaceae) која што се наоѓа на дното на реката.

Геологија[уреди | уреди извор]

Камењата во областа Макаренија датираат од пред 1,2 милијарди години. Камењата од регионот припаѓаат на седиментарниот покрив од штитот Гвајана. Макаренија ја сочинуваат три екосистеми со богата разновидност на флора и фауна: Андите, Источнните Љани и Амазонската дождовна шума. Овие фактори ја прават да има големо значење во глобалната биологија.

Флора и Фауна[уреди | уреди извор]

Macarenia clavigera од близу

Кањо Кристалес има водни растенија и корали. Својата карактеристична црвена боја ја добива од ендемскиот вид на растение Macarenia clavigera.

Планината е дом на околу 420 видови птици, 10 видови водоземци, 43 влекачи и осум примати.

Самата река е тотално испразнета од риби, поради големата концентрација на седиментарни материјали. Други канали од Макарена, како што е Кањо Сиете Мачос, задржуваат црвени растенија за време на зимата. Овие црвени растенија се задржуваат црвсто за камењата на места каде што реката има брз ток.

Туризам[уреди | уреди извор]

Најдобро време за посета на Кањо Кристалес е од доцен јули до ран декември.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 2°11′31″N 73°53′25″W / 2.19194° СГШ; 73.89028° ЗГД / 2.19194; -73.89028