Кај Прегер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кај Прегер (германски: Kai Pröger, 15 мај 1992) — германски фудбалер кој игра како десно крило [1] за Падерборн .[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Прегер го направил своето професионално деби за Мајнц 05 II во 3. Лига на 2 август 2014, како замена во 63-тата минута за Марк Вакс во натпреварот против Фортуна Келн .[2]

Во јануари 2019, Прегер се приклучил на 2. Бундеслигата на страната на СК Падерборн 07 од четвртиот ред Рот-Вајс Есен со 2,5-годишен договор до 2021 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kai Pröger“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 24 December 2018.
  2. „Fortuna Köln – 1. FSV Mainz 05 II 2:2 (3. Liga 2014/2015, 2. Round)“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. 2 August 2014. Посетено на 24 December 2018.
  3. „Paderborn holt Pröger - und alle sind zufrieden“. kicker Online (германски). 14 January 2019. Посетено на 14 January 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]