Кајувавски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајувавски јазик
Зборуван во:  Боливија
Исчезнување: Нема податоци за поранешниот број на говорници, но денес има 794 потомци[1]
Јазично семејство: Изолиран јазик
 Кајувавски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: нема
ISO 639-3: cyb

Кајувавскиот јазик, или познат како кајубабански јазик — исчезнат староседелски јазик во Боливија. Денес, народот кој го користел кајубабанскиот јазик живее во департманот Бени и бројат околу 794 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Raymond G. Gordon, Jr. (ed.). „Cayubaba, An extinct language of Bolivia“. Ethnologue. Посетено на 9 март 2010.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]