Кајперов Појас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кајперов појас)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Телата во Кајперовиот Појас се обележани со зелена боја

Кајперов Појас — голем прстен од „отпад“, сличен на астероидниот појас, меѓутоа е составен главно од мраз. Внатрешната граница на појасот започнува во орбитата на Нептун и се простира до 50 ае. Од овој регион потекнуваат кометите со краток период на појавување, како што е Халеевата комета. Проценката е дека постојат околу 70.000 тела во појасот со пречник поголем од 100 км, но неговата вкупна маса е можеби само малку поголема од масата на Земјата. Многу од телата од овој појас имаат орбита која не лежи во рамнината на еклиптиката.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]