Кајон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајон
Cayon
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°21′″, 62°44′″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Кајон
  Cayon
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Сент Мери Кајон
Географија
Надморска височина 110 m
Население
Население 805

Кајон (англиски: Cayon) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во Свети Кристофер и Невис. Кајон е главен административен центар на парохијата Сент Мери Кајон. Гратчето има околу 805 жители според проценките за 2010.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "World-gazetteer: Saint Kitts and Nevis". Архивирано од изворникот на 2013-02-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°21′N 62°44′W / 17.350° N; 62.733° W / 17.350; -62.733