Кајмани (потфамилија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Caimaninae
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Рептили
Ред: Crocodilia
Семејство: Alligatoridae
Потсемејство: Caimaninae
Преживени родови

Caiman
Melanosuchus
Paleosuchus

Caimaninae е една од двете подфамилии на фамилијата Алигаторовидни. Содржи 3 преживеани рода, во кои спаѓаат 6 преживеани вида на кајмани.

Подфамилија Caimaninae

† означува изумрени родови и видови