Кајмани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајмани
Caiman yacare
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Ред: Крокодиловидни
Семејство: алигатори
Род: Кајмани

Кајманите (науч. Caiman) — еден од трите преживани рода на крокодиловидни влекачи од Фамилијата алигаторовидни. Овие животни се распространети низ тропска и суптропска Америка.

Овој род содржи три преживеани видови и еден изумрен вид:

Три други вида, кои исто така се нарекуваат кајмани се класифицирани во два други рода Melanosuchus и Paleosuchus.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]