Кафира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кафира во грчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Била Океанида од островот Родос, на која Реа ѝ го доверила да го одгледува малиот Посејдон, со помош на Телхини. Можеби била божица на облаците кои носат бура, со оглед дека нејзиното име значи здив на бура. Поврзана е со сестрата Телхина, со Халија, а можеби во прашање е иста личност.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]