Кафе 44

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Потписи на бендови кои свиреле на Кафе 44.

Кафе 44 е кафуле, концертно место,[1] и анархистичка книжарница во Стокхолм. Со седиште во работната задруга „ Капсилен“, која беше основана од уметничка група во 1976 година, кафулето „ Дагфикет“ било отворено во неговиот подрум на почетокот на 1980-тите, а подоцна беше проследено со музичкото место Сцен 44 во 1990 година и анархистичката книжарница Бокханделн ИНФО неколку години подоцна.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mitt i: Kapsylen känner sig hotade av nytt bostadsbygge
  2. Evans, Trausti (јануари 2, 2015). „Alla har de spelat på Kafé 44“. Fria.Nu. Посетено на август 8, 2017.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]