Прејди на содржината

Каумара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каумара
Влез во Пештерите Бату, Малезија, со статуата Господ Муруган
Влез во Пештерите Бату, Малезија, со статуата Господ Муруган
Founder
none
Региони со значително население
Јужна Индија • Шри Ланка • Сингапур • Малезија
Религии
Хиндуизам (Шивизам)
Писма
Сканда Пурана Purana
Јазици
Стар Тамил • Санскрит • others
Поврзани етнички групи
Taмили • Канада • Веда
Мрежно место
kaumaram.com
murugan.org

Каумара е хиндуиска деноминација која се фокусира на божеството на љубовта и војната Кумара, исто така познато како Муруган (во Јужна Индија), Кандан, или Кадамбан, или Картикеја. Повеќето приврзаници на Кумара, исто така, ги почитуваат членовите на неговото семејство: Парвати, Шива и Ганеша. Важните теолошки текстови поврзани со Кумара се дел од канонот Шаива агама. Оваа под-традиција се нашла меѓу Тамилците, Каннада, Веда во Јужна Индија, Шри Ланка, и помеѓу дијаспората Тамилците во светот. [1] Љубовната приказна за Кумара/Муруган и неговата сопруга Вали, девојка од локалното племе, е неизмерно популарна во сојузната држава Тамил Наду, каде Кумара го добил статусот на национален Бог. [2] [note 1]

Тирупугаж е едно од важните тамилски книжевни дела за Каумарам. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roshen Dalal (2010). Hinduism: An Alphabetical Guide. New Delhi: Penguin Books India. стр. 417–418, 137, 198–199, 241, 425. ISBN 978-0-14-341421-6.
  2. Kamil V. Zvelebil (1981). „Murugan and Valli“. Tiru Murugan. Madras: Ulakat Tamilaraycci Niruvanam. стр. 40–46.
  3. „திருப்புகழ் - எண் வரிசைப் பட்டியல் திரு அருணகிரிநாதர் அருளியது - Sri AruNagirinAthar's Thiruppugazh numerical list for songs - Songs of Praises and Glory of Lord Murugan - Experience the Magic of Muruga“. www.kaumaram.com. Посетено на 2021-08-06.