Катрин Мајснер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Катрин Мајснер (германски: Katrin Meißner, родена на 17 јануари 1973 година ) Источен Берлин) била поранешна германска пливачка. Таа освоила голем број медали на речиси сите натпревари во кои учествувала.

Кариера[уреди | уреди извор]

Таа имала најголеми успеси на самиот почеток на својата кариера. На Олимписките игри во Сеул, тогаш за државата Источна Германија, освоила два златни и еден бронзен медал на само 15 години. Златото го освоила во релеи 4х100 метри во мешан и слободен стил, додека бронзата беше 50 метри слободен стил.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Мајснер учи англиски“. Архивирано од изворникот на 29 јуни 2007. Посетено на 9 јули 2007.