Катрин Бенинг-Гезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Katrin Böhning-Gaese
March for Science FFM 2018 04 (cropped).jpg
Роден22 December 1964
Oberkochen, Germany
НационалностGerman
ПолињаOrnithology
УстановиGoethe University Frankfurt, Senckenberg Nature Research Society
ОбразованиеUniversity of Tübingen

Katrin Böhning-Gaese е германски биолог специјализиран за орнитологија. Таа во моментов е професор на Универзитетот Гете во Франкфурт, директор на Друштвото за истражување на природата Senckenberg и потпретседател на здружението Leibniz. [1] [2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Katrin Böhning-Gaese е родена на 22 декември 1964 година во Oberkochen, Германија. Првично студирала биологија како додипломски студии на Универзитетот во Tübingen. Докторирала во 1993 година од истиот Универзитет за следниве истражувања за екологијата на храна од бел штрк во Upper Swabia и причините за долгорочен развој на акциите во птиците песни во Европа и Северна Америка. [1] Таа ја носела титулата професор по екологија на Johannes Gutenberg University во Мајнц во 2001 година. [3]

Нејзините главни истражувачки интереси вклучуваат влијание на глобалните климатски промени и промената на употребата на човечката земја врз популациите на животни во тропските и умерените области на светот и еволуцијата на птичјите заедници и миграцијата на птиците. [2] Покрај истражувачката работа, таа исто така предава на студенти на курсеви по магистри по екологија и еволуција и биологија на Универзитетот Гете во Франкфурт од 2010 година.

Од ноември 2017 година таа е потпретседател на здружението Leibniz. [4] Таа е исто така член на управниот одбор на музејот на природата Senckenberg. [5]

Избрани публикации[уреди | уреди извор]

  • Claudia Grünewald, Nils Breitbach, Katrin Böhning-Gaese: Tree visitation and seed dispersal of wild cherries by terrestrial mammals along a human land-use gradient . In: Basic and Applied Ecology , Vol. 11 (2010), No. 6, pp. 532–541.
  • Nils Breitbach, Irina Laube, Ingolf Steffan-Dewenter and Katrin Böhning-Gaese: Bird diversity and seed dispersal along a human land-use gradient. High seed removal in structurally simple farmland . In: Oecologia, Vol. 162 (2010), No. 4, pp. 965–976.
  • Katrin Böhning-Gaese: Coefficient shifts in geographical ecology. An empirical evaluation of spatial and non-spatial regression . In: Ecography, vol. 32 (2009), pp. 193–204.
  • Hans-Christian Schaefer, Walter Jetz, Karin Böhning-Gaese: Impact of climate change on migratory birds. Community reassembly versus adaptation of species . In: Global Ecology and Biogeography, vol. 17 (2008), pp. 38–49.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Mitglieder“. www.leopoldina.org (германски). Посетено на 2019-10-04.
  2. 2,0 2,1 „Biodiversität und Klima - Forschungszentrum | Personen | Mitarbeiterseiten | Prof. Dr. Katrin Böhning-Gaese“. www.bik-f.de (германски). Посетено на 2019-10-04.
  3. „Biologische Vielfalt in Ostafrika:Folgen von Landnutzung und Klimawandel“ (PDF). Natur & Geist: Forschungsmagazin (германски) (1). 2008. стр. 73. Посетено на 29 August 2020.
  4. „Organe“. www.leibniz-gemeinschaft.de. Посетено на 2019-10-04.
  5. „Dinosaurier suchen für Anfänger in Frankfurt“. 2019-09-23. Посетено на 2019-10-04.