Катон Постариот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркус Поркиј Като.

Марко Поркиј Катон, познат како Катон Постариот или Катон Цензорот (латински: Marcus Porcius Cato, (234 п.н.е. - 149 п.н.е.) бил римски државник и говорник.

Биографија[уреди | уреди извор]

Катон бил познат како многу нескромен човек, кој дозволувал секој човек отворено да се пофали со она што го има. Така, во една прилика, кога го прашале зошто Римјаните сè уште не поставиле негова статуа на Форумот, тој одговорил: „Подобро светот да се прашува зошто на Форумот не ставиле статуа на Катон, отколку да се прашуваат зошто поставиле.“ Во друга прилика, кога бил навреден, тој рекол: „Повеќе Рим му должи на Катон, отколку Катон што му должи на Рим.“[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 306.