Катла (јазици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
катла
Географска
распространетост:
Судан
Класификација:нигер-конгоански
  • катла
Гранки:

Катла е мало јазично семејство кое се зборува во Судан. За овие јазици не е сигурна нивната класификација во рамките на нигер-конгоанските јазици, бидејќи не споделуваат карактеристики со останатите нигер-конгоански јазици.

Поделба[уреди | уреди извор]

катла 

калачки јазиктимаски јазикКористена литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]