Кате и Нели ти реков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кате Таневска Ѓеоргиев
Роден(а)Кавадарци, СФР Југославија
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровифолк, поп-фолк, македонска музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност1992–сѐ уште

Кате и Нели ти реков е македонска фолк група. Таа ги испеа најголемите хитови, меѓу кои најпознат е “Запри дожду”, а има учества и на најпознатите фестивали во Република Македонија, од кои највпечатливи се настапите на Валандово.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Земја библиска 1996
Последен танц 1996
Вљубена жена 2015 Целофан продукција
Потпис на усните 2015 Целофан продукција
Ти ми требаш 2016 Фабрика продукција
Не заборавај 2016 ИН продукција
Љуби ме,љуби 2017 Фабрика продукција
Чекај зоро 2017 Фабрика продукција

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Профил на Кате и група „Нели ти реков“ на ВБУ Музички Регистар

Наводи[уреди | уреди извор]