Катехол-O-метил трансфераза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катехол-O-метил трансфераза
Назнаки
АлијасиCOMTcatechol-O-methyltransferases
Надворешни назнакиGeneCards: [1]
Ортолози
ВидЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

н/д

н/д

RefSeq (белков.)

н/д

н/д

Место (UCSC)н/дн/д
Пребарување на PubMedн/дн/д
Википодатоци
Прегл./Уред. човечки
catechol-O-methyltransferase
Назнаки
EC-број2.1.1.6
CAS-број9012-25-3
Бази на податоци
IntEnzIntEnz view
BRENDABRENDA entry
ExPASyNiceZyme view
KEGGKEGG entry
MetaCycmetabolic pathway
PRIAMprofile
PDB структуриRCSB PDB PDBj PDBe PDBsum
Генетска онтологијаAmiGO / EGO

Катехол-O-метилтрансфераза (COMT; EC 2.1.1.6) е еден од неколкуте ензими кои ги деградираат катехоламините (како допамин, адреналин, и норадреналин), катехолестрогените, и разни други супстанции кои имаат катехолна структура.[1] Кај луѓето, белковината катехол-O-метилтрансфераза е енкодирана од COMT генот.[2] Постојат две изоформи на COMT: растворлива кратка форма (S-COMT) и мембрански-врзана долга форма (MB-COMT). COMT првпат бил откриен од страна на биохемичарот Џулијус Акселрод во 1957.[3]

Функција[уреди | уреди извор]

Специфични реакции катализирани од страна на COMT вклучуваат:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Test ID: COMT: Catechol-O-Methyltransferase Genotype“. www.mayomedicallaboratories.com. Mayo Clinic: Mayo Medical Laboratories. Архивирано од изворникот на 2017-01-30. Посетено на November 16, 2016.
  2. Grossman MH, Emanuel BS, Budarf ML (April 1992). „Chromosomal mapping of the human catechol-O-methyltransferase gene to 22q11.1----q11.2“. Genomics. 12 (4): 822–5. doi:10.1016/0888-7543(92)90316-K. PMID 1572656.
  3. Axelrod J (August 1957). „O-Methylation of Epinephrine and Other Catechols in vitro and in vivo“. Science. 126 (3270): 400–1. doi:10.1126/science.126.3270.400. PMID 13467217.