Катерина Тјудор (ќерка на Хенри VII)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катерина Тјудор
Татко Хенри VII
Мајка Елизабета Јоршка

Катерина Тјудор (англиски: Katherine Tudor; 2 февруари 1503 - 10 февруари 1503) била ќерка на на англискиот крал Хенри VII и Елизабета Јоршка. Таа е родена во Лондонската кула и починала набргу по нејзиното раѓање.